Срив на йената след заседанието на ЯЦБ, европейските пазари в очакване на ЕЦБ и АЦБ
0
204
Японската валута се срина на валутните пазари след като Централната банка на Япония обяви изненадващо агресивни нови парични стимули, целящи да преборят дефлацията в трета по сила световна икономика. Обещанието на ЯЦБ да удвои размера на досегашните програми за покупки на японски ценни книжа не беше очаквано от валутните играчи и провокира агресивни разпродажби на йени.
Американският долар поскъпна с близо 3 йени от 92,73 йени към двуседмичен връх от 95,55 йени, като вниманието на инвеститори и спекуланти се насочва към 96,11/14 (бившите върхове на долара от 21-ви и 20-ти март), преди да последва нов тест на върха за годината около 96,70 йени от 13-ти март.
Еврото също набира скорост, като се повиши от 119,15 йени към едноседмичен връх около 122,62 йени.
И докато японската валута е в “окото на бурята“ на валутните пазари, еврото продължава да е доста статично спрямо долара, търгувайки се в диапазона 1,2800-1,2850, тъй като инвеститорите са под напрежение преди днешното заседание на ЕЦБ. Повечето икономисти и анализатори не очакват промяна на основната лихва на ЕЦБ от 0,75% (решението на банката е в 14:45ч.), но отново акцентът ще се постави върху пресконференцията на Марио Драги (от 15:30ч.). Ще се следи неговата оценка за доста слабото текущо икономическо развитие в еврозоната, както и неизбежните въпроси свързани с кипърската криза и начина за нейното разрешаван (чрез “подстригване“ на банковите депозити) и въпроси за политическата криза в Италия.
Европейските фондови борси отварят с предпазливо повишение след вчерашното низходящо движение. Немският индекс DAX е “на зелено“ с 0,22%, френският CAC40 се покачва с 0,37% и само лондонският индекс FTSE100 е на негативна територия, отбелязвайки понижение с 0,15%. Изненадващо добър ръст отбелязват акциите на борсите в Италия и Испания, като миланският фондов индекс MIB се повишава с 0,54%, а мадридският индекс Ibex-35 с 0,72%, но след вчерашните техни солидни понижения съответно с 2,3% и с 1,8%.
Освен важното заседание на ЕЦБ, днес европейските капиталови пазари ще следят и заседанието на Английската централна банка, въпреки че не се очаква промяна и на настоящата британска лихвена и парична политика.
С повишено внимание се очакват и днешните данни за активността в сферата на услугите през март в еврозоната, в отделните страни-членки и във Великобритания, както и следобедните редовни седмични данни за молбите за социални помощи при безработица в САЩ. Предстои и аукцион за емитиране на нови испански дълг (серия средносрочни и дългосрочни дългови книжа в размер до 4 млрд.евро).