Злоупотребите със евросредства по проекта за разширяването на газохранилището "Чирен" са станали в "Булгартрансгаз" по време на управлението на изпълнителния директор Владимир Малинов, който в момента е министър на енергетиката. Това заяви в интервю пред БНР Христо Казанджиев, експерт от "Български енергиен и минен форум".

По-рано днес от Европейската прокуратура влязоха на проверка в "Булгартрансгаз" заради злоупотреба с европейски средства по обществени поръчки по изграждането на инфраструктурни енергийни обекти.

Казанджиев, който е подател на сигнала, отбеляза, че от медиите му е станало ясно, че са влезли на проверка.

"Не ми е известна темата за проверката, но може и да е във връзка с Чирен, така че проблемите в "Булгаргаз" не са един и два, свързани с реализацията на енергийни проекти. В проекта за разширение на Чирен значителна част финансирането е от ЕК и напълно основателно и правомерно Европейската прокуратура да разследва злоупотреби, ако има съмнения, а такива има в нашия сигнал", коментира Казанджиев.

"Ние сме посочили проблема, целите и каква е същността на злоупотребата. Причината, поради която внесохме сигнала, е че първоначалният проект за разширението, който се разработва от нас 20 години, беше напълно игнориран. Но стана основа за изготвяне на условията, изискванията и ценообразуването на обществената поръчка, предмет на дискусия", добави той.

Снимка: "Булгартрансгаз"

По думите на експерта техническите изисквания на обществената поръчка са променени в ущърб на "Булгаргаз". "Като в крайна мярка ще бъдат икономисани, в скоби, около 100 млн. лева и усвоени от изпълнителите на обществената поръчка, която корпорация е в изключително тежка ситуация в настоящия момент, отбеляза той и добави, че "онова, което е допуснато от ръководството на "Булгаргаз" е неправомерно".

По-рано старши анализаторът е енергетиката в Център за изследване на демокрацията Мартин Владимиров обясни в интервю пред БНР, че Европейската прокуратура е доста амбициозна, когато става въпрос за проекти от трансграничен интерес.

"Това са стратегически средства за намаляване на зависимостта от Русия. В завладяната българска енергетика, през последните 15 години, всички правителства са участвали в подобни схеми за осигуряване на частни субекти при големи обществени поръчки в енергийния сектор. Концентрацията в обществените поръчки още от 2009 г. и играчите на пазара, са едни и същи. Те просто си сменят имената, но олигархичните кръгове зад тях са същите", отбеляза той.

Според него зад паравана "диверсификация на газови доставки" се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.