Украинският удар засегна 1500-километрова тръбопроводна система за пренос на петрол
Сред акционерите са големи западни компании, както и санкционирани руски
Украинският удар с дронове засегна и извади от строя най-голямата помпена станция - Кропоткинская, от тръбопроводната система за пренос на суров петрол Тенгиз-Новоросийск. Съоръжението е собственост на Каспийския тръбопроводен консорциум - КТК (Caspian Pipeline Consortium (CPC).
Транспортирането на суров петрол продължава, но с намален дебит, като поразената помпена станция се заобикаля, съобщи КТК.
ПС Кропоткинская е разположена в Кавказкия район на Кубан и е най-голямата помпена станция на КТК на територията на Руската федерация, се казва в съобщението.
Каспийският тръбопроводен консорциум е един от най-големите проекти в енергийния сектор в страните от ОНД. Дължината на тръбопровода Тенгиз-Новоросийск е 1511 км. По този маршрут се транспортират над 2/3 от целия петрол за износ на Казахстан, както и суров петрол от руски петролни полета, включително тези в Каспийския регион. Пристанищният терминал на КТК разполага с три едноточкови места за акостиране (Single Point Moorings - SPM), които позволяват безопасно товарене на танкери на значително разстояние от брега.
"Всички акционери на международния консорциум, включително представители на компании от САЩ и Европа, са уведомени за терористичната атака срещу цивилен обект с безпилотни летателни апарати и резултата от нея", отбелязва консорциума.
Акционерите в консорциума са 11, като Русия плюс руски компании притежават 36,5% от акциите от капитала на КТК плюс допълнителни 3,825%, които се държат частично от Роснефт чрез Rosneft-Shell Caspian Venture Limited. Западните компании държат приблизително 31,93% от акциите, а останалата част се притежава от казахстански или други предприятия. Значителна част от акциите и по този начин контролът върху консорциума се държи от руски субекти; субекти, които са били санкционирани. Това само по себе си демонстрира продължаващо партньорство между Chevron, Shell, ENI и санкционирани руски субекти, пише специализираното издание crudeaccountability в статия на изследователя Джефри Дън.
А ето и списъка на акционерите в капитала на КТК: Руска федерация чрез "Транснефт" - 24%, IC CPC Company (LLC - регистрирана на Британските Вирджински острови) - 7%, NC KazMunayGas JSC - 19%, Kazakhstan Pipeline Ventures LLC - 1,75%, Chevron Caspian Pipeline Consortium Company - 15%, Lukoil International GmbH - 12,5%, Mobil Caspian Pipeline Company (САЩ)- 7,5%, Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited - 7,5%, BG Overseas Holdings Limited - 2% (поделение на Shell Group - б.р.), Eni International N.A. N.V. S.ar.l. - 2%, и Oryx Caspian Pipeline LLC (САЩ) - 1,75%.
Изграждането на тръбопроводната система започва на 12 май 1999 г. На 13 октомври 2001 г. КТК зарежда първия си танкер на морския терминал близо до Новоросийск. Доставките чрез системата се увеличават всяка година и до 2004 г. КТК постига своята първоначална фаза с пълен пропускателен капацитет от 28,2 Mta. От 2005 г. КТК, с използването на подобрители на потока, увеличи обема на транспортиране до капацитет от 35 Mta.
Основният източник на суров петрол е от богатите находища в Западен Казахстан с допълнителен ресурс от руски производители. Този суров петрол се транспортира през тръбопровода на КТК до морския терминал на компанията в Южна Озереевка (Новоросийск), където суровият петрол се натоварва на океански танкери за по-нататъшна доставка до световните пазари.
Общо от 2001 г. до 9 януари 2022 г. 766 973 131 нетни тона суров петрол са доставени на световните пазари чрез тръбопроводната система Тенгиз-Новоросийск. 668 967 665 тона от този суров петрол идват от Казахстан и 98 005 466 тона суров петрол е произведен в Русия. Общият брой на обработените танкери за този период възлиза на 7246.
Както съобщава КТК, той е един от най-икономичните и надеждни маршрути за транспортиране на суров петрол от региона на Каспийско и Черно море до световните пазари. Годишно консорциумът транспортира повече от една трета от целия експортен суров петрол от Казахстан, държава с нарастващо значение по отношение на доставките на петролни продукти на световните пазари.