Тръмп e готов да намали митата за Китай срещу сделка за TikTok, Пекин обаче даде отпор
На 5 април изтича срокът, до който популярното приложение трябва да премине в американски ръце
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че би намалил митата за Китай, за да сключи сделката с "БайтДенс" (ByteDance), компанията майка на "ТикТок" (TikTok), за продажбата на приложението за кратки видеа, което се използва от 170 милиона американци, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"БайтДенс" има краен срок до 5 април, за да намери некитайски купувач за "ТикТок", тъй като, ако не го направи ще се сблъска със забрана в САЩ от съображения за националната сигурност, която трябваше да влезе в сила през януари по силата на закон от 2024 г.
Законът е породен от опасенията на Вашингтон, че "БайтДенс" има задължения към китайското правителство и Пекин може да използва приложението, за да оказва влияние на операции срещу САЩ и да събира данни за американците.
Тръмп заяви, че е готов да удължи крайния срок, ако не бъде постигнато споразумение за социалната медия. Той призна ролята, която Китай ще изиграе за постигането на споразумение, включително като даде одобрението си. "Може би ще им дам известно намаление на митата или нещо друго, за да сключим сделката", каза той.
"ТикТок" не коментира информацията.
Пекин бързо отхвърли предложението на Тръмп, като външното министерство обяви, че "многократно е заявявало позицията си" относно "ТикТок", информира "Стрейтс таймс".
Китайското търговско министерство съобщи днес на редовна пресконференция, че позицията му за митата е последователна и Пекин иска взаимоотношенията със САЩ да се базират на взаимно уважение, равнопоставеност и взаимна изгода.
Коментарите на Тръмп предполагат, че продажбата на "ТикТок" е приоритет за американската администрация и от достатъчна важност, за да използва митата като разменна монета с Пекин.
През февруари и по-рано този месец Тръмп добави мита в размер на 20 на сто към вече съществуващите тарифи върху целия внос от Китай. Тръмп е използвал митата като разменна монета в преговорите за "ТикТок" и в миналото.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че очаква общите условия на споразумението, регулиращи правото на собственост върху платформата на социалната медия, да бъдат договорени до 5 април, припомня Ройтерс.
Бъдещето на приложението, използвано от почти половината от американците е неясно, след като закон, приет с огромно мнозинство, постанови "БайтДенс" да се откаже от "ТикТок" до 19 януари.
Приложението беше спряно за кратко през януари, след като Върховният съд потвърди забраната, но отново заработи няколко дни след встъпването на Тръмп в длъжност.
Американският президент издаде незабавно допълнителна заповед, отлагаща влизането в сила на закона до 5 април и заяви миналия месец, че ще удължи допълнително крайния срок, за да може да бъде сключена сделката.
Кандидати
По-рано този месец Тръмп каза, че преговаря с четири различни потенциални кандидата за "ТикТок", но не ги назове публично.
Но публично известни станаха група, ръководена от милиардера Франк Маккорт и съоснователя на Reddit Алексис Оханян, друга, включваща технологичния предприемач Джеси Тинсли и звездата на YouTube MrBeast, получи се и предложение за сливане от базираната в Сан Франциско "Перплексити Ей Ай" (Perplexity AI).
"Оракъл" (Oracle Corp.) също обмисля предложение за продажба на операциите на приложението в САЩ, което би го накарало да осигури гаранции за сигурност и да получи малък дял в ново американско предприятие, като същевременно потенциално остави влиятелния алгоритъм на приложението в китайски ръце - това споделиха запознати с въпроса източници на "Форчън" (Fortune), според хора, запознати с въпроса.
"Лош сигнал"
Ако Китай се съгласи на тази сделка, това може да изпрати "лош сигнал" на други фирми, че враждебните поглъщания са приемливи, според Джоузеф Грегъри Махоуни, професор по международни отношения в Източнокитайския университет в Шанхай, цитиран от Fortune.
"Пекин няма да бъде склонен да насърчава Тръмп да си проправя път през най-добрите международни марки на Китай като цена за отпадане на митата, които той наложи на първо място", каза Махоуни.