Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че американската технологична компания Intel се е ангажирала с изграждането на производствени мощности в Източна Германия (край Магдебург).

Това канцлерът отбеляза в отговор на заявеното от производителя намерение да отложи строителството с две години.

"Решението за отлагане на проекта в Германия с две години е ход, включващ и намерението да се придържаме към него", каза Шолц в Астана (Казахстан), цитиран от Ройтерс (Reuters).

Канцлерът изтъкна, че за страната му е важно да се възползва от тази възможност "в крайно нестабилния полупроводников сектор", за да има гаранции за "по-нататъшно разширяване на вече значителния капацитет" в Германия.

В писмено изявление до служителите главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер очертава редица стъпки, които компанията ще предприеме, включва спиране на нейния проект в Германия (и в Полша) за две години.

"Това вече е чисто бизнес решение, което е свързано с корпоративната политика", коментира ситуацията германският министър на икономиката Роберт Хабек, добавяйки, че Германия все още е ангажирана с изграждането на производство на полупроводници в Европа.

Министерството на икономиката посочи в изявление, че "сега зависи от Intel бързо да си възвърне посоката, която позволява инвестиции".

Решението на Intel предизвика и нов спор около бюджета в управляващата коалиция в Берлин, като финансовото министерство обяви, че средствата, които вече не са необходими за субсидии на производителя, трябва да бъдат използвани за балансиране на фиска. По-рано беше съобщено, че за субсидии държавата може да задели 10 млрд. евро.

"В макроикономически план би било правилно в настоящата ситуация средствата да се използват за допълнителни инвестиции или инвестиционни стимули, например чрез данъчни кредити", каза Мориц Шуларик от икономическия институт IfW пред Ройтерс.

Фридрих Хайнеман от центъра за икономически изследвания ZEW каза на свой ред, че "парите ще бъдат много по-успешно инвестирани като основа за утвърждаване на благоприятна за инвестициите данъчна реформа, която е от полза за всички компании", включително тези, които не са в центъра на политическото внимание.

Междувременно Intel заяви, че има право да получи до 3 млрд. долара правителствено финансиране от САЩ за производство на чипове за военните и оттам за постоянни доставки на модерни изделия за отбранителни и разузнавателни цели.

Сумата е отделна от потенциалната безвъзмездна помощ от 8,5 млрд. долара по Закона за чиповете и науката за 2022 г., която ще подпомогне фабриките на Intel в четири американски щата. В отделно изявление компанията посочи, че тези проекти продължават да напредват.