Обявеното от "Йеттел България" повишаване на цените срещу по-високо качество на мобилните услуги предизвика реакции от страна на регулаторите, като КРС обяви, че започва проверка, а от Асоциацията за защита на потребителите съобщиха, че обръщат случая и към КЗП и КЗК.

На основание Закона за електронните съобщения, в който е предвидена възможност за операторите да изменят условията на потребителските договори, "Йеттел България" планира от 5 януари месечните такси за мобилни услуги да се увеличават с 2 или 3 лева. Абонатите вече получават известия за промяната, която включва и поскъпване на цените на "услугите по договор".

Във връзка със заявените промени Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) започна проверки с цел установяване на качеството и техническите параметри на променените услуги.

На интернет страницата си КРС съобщава, че екипи на регулатора проверяват различни точки от мрежата на "Йеттел България" ЕАД за определен срок от време и в резултат на проверките ще бъде направен анализ. Съставените констативни протоколи ще бъдат предоставени и на Комисията за защита на потребителите (КЗП), с която КРС работи в отлично взаимодействие, за тяхно становище дали има нелоялни практики, посочват от КРС.

Комисията за регулиране на съобщенията ще направи проверки и в другите мобилни предприятия във връзка с публикувани и предлагани промоционални оферти за потребители, допълват от регулатора.

По-рано от Комисията за защита на потребителите съобщиха по повод анонсираното от повишение на цените на услуги, че абонатите имат право да прекратят договора си без допълнителни разходи.

Преди седмици ВАС окончателно отмени допуснатото от председателя на КЗП Мария Филипова предварително изпълнение на заповед, с която на "Йеттел България" ЕАД е забранено "прилагането на агресивна нелоялна търговска практика в случаите на предсрочно прекратяване на договора по вина или инициатива на потребителя".

Днес стана ясно, че според Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) повишаването на цени на услуги от мобилния оператор е незаконно.

"Това не е свързано с инфлация или икономически процеси. Не е ясно защо предприема непоисканото от клиентите подобряване и оскъпявате на плановете и какви са аргументите му", коментира председателят на АЗП Пейо Майорски, цитиран в съобщение на организацията.

От АЗП допълват, че ще подадат сигнали в Комисията за защита на потребителите (КЗП), Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като ще настояват за санкции. Според Майорски клиентите трябва да си поискат неустойки за нарушаване на договорите, защото това е нелоялна търговска практика.

От АЗП припомнят, че законодателството забранява доставка на стоки и услуги срещу заплащане, когато те не са заявени от потребителите. Съгласно чл. 62, ал.1-ал.3 от Закона за защита на потребителите се забранява доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна.

При доставка на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставяне на услуги, които не са поръчани от потребителя, той не е длъжен да възстанови стоката и не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил или предоставил, посочват от АЗП.

От "Йеттел" вече обясниха, че актуализират абонаментните си планове, добавяйки повече минути, мегабайти, по-добра скорост и възможност за активиране на допълнителни дигитални услуги. Тези промени се въвеждат автоматично към плановете от 3 декември 2024 г. Заради въпросното актуализиране на характеристиките на плановете телекомът променя и таксите, които поскъпват от 5 януари 2025 г. Всеки потребител вече се информира с SMS за новата цена на услугата си, като според повечето коментари в X сумата е с 2 или 3 лв. нагоре.

"Йеттел" посочва, че ако тези промени по текущите договори не са приемливи за някои клиенти, те ще могат да прекратят договора си в периода 4 декември 2024 г. - 5 януари 2025 г. Това ще се случи без неустойка за услугата, но потребителят ще дължи използвани отстъпки/субсидии за закупени устройства, оставащи лизингови вноски и задължения за използвани, до момента на прекратяването услуги. От оператора предлагат на абонатите си и да се свържат с негови представители, така че да предложат алтернативни условия.

 
ИЗБРАНО