Намирането на подходящата за нас работа понякога се случва веднага, но в по-голямата част от случаите е необходимо повече време, а в някои от тях минават и години. Всичко това в условията на постоянно променящ се пазар на труда, в който търпят промяна и изискванията на компаниите и на кандидатите.

Какво се случва през последните 5 години?

Определено след COVID-19, много хора в световен мащаб коренно преосмислиха работните си приоритети, потърсиха и нова граница с личните си ангажименти. Докато преди пандемията, компаниите до голяма степен определяха курса на промяната, към днешна дата се случва обратното. Кандидатите станаха още по-смели в налагането на изискванията си, избистряйки своята лична концепция за живот и важността на всичко, което им се случва през неговото развитие. Все по-често се говори за гъвкаво работно време, в което хората определят сами плановете и графикът на своите ангажименти, в задоволяване на крайният резултат, който компанията изисква от тях. Развитието на технологиите и най-вече на изкуствения интелект, също намират своето място под слънцето и поставят важни за разрешение въпроси и пред компаниите и пред служителите. А тези въпроси често нямат еднозначно решение, няма установена рецепта.

В този процес на размисли по-горе, ние от Worktalent.com (вижте обявите за работа във вашия град) попитахме потребителите на платформата:

Специалистите с опит или хората без намират по-трудно работа?

- 72% са категорични, че е по-трудно на хората с опит

- 28% посочват хората без опит

Тук допълнително утежнение оказват и възрастта, населеното място и желанието за адаптация и преквалификация.

Къде е решението и има ли такова?

Експертите от Worktalent.com съветват да имаме по-персонализиран подход към компаниите и търсената позиция. Да се опитаме да обясним по-ясно нашите знания, умения и приоритети.

Вижте как да се предпазим от ненужни грешки при търсенето на нова работа?

Публикацията е предоставена от Worktalent.com