Искаме или не, в чести наши разговори разделяме времето и годините на преди и след Ковид. И това засяга много различни теми. Днес ще разгледаме една от тях, която искрено вълнува всеки един човек и тя е свързана с тенденциите в развитието на пазара на труда.

По-лесно или по-трудно намираме работа след Ковид? Промени ли се пазара на труда? Наистина ли се обърнаха ролите, в които компаниите станаха по-активната страна в откриването на подходящия кандидат? Станаха ли кандидатите далеч по-претенциозни в очакванията си? Защо компаниите казват, че няма кадри, а в същото време много кандидати споделят, че от месеци наред никой не ги кани на работа? Повишиха ли се месечните възнаграждения през последните години? Коя е по-добрата формула за работа - от офис, от вкъщи или откъдето преценим за удачно и удобно? Станахме ли по-екипни в работата или се случва точно обратното? По-често ли сменяме работа или търсим предимно сигурността? Кои нефинансови бонуси карат служителите да бъдат по-лоялни и да остават на работа в една и съща компания по-дълго време? Опасност или помощ от приятел е развитието на изкуствения интелект?

Всички тези въпроси по-горе (а и много други) пораждат сериозни размисли и отговорите им не са еднозначни. Тепърва ще поставяме тези въпроси отново и отново, но към днешна дата, решихме да ги обобщим в един общ и потърсихме отговора сред потребителите на платформата за търсене и предлагане на работа WorkTalent.com (сверете си часовника с атрактивни предложения от водещи компании):

Какъв е за вас пазарът на труда след COVID-19?

  • 52% го усещат като хаотичен, объркан и неясен
  • 27% смятат, че има много промени, които са разнопосочни (и с положителен и отрицателен оттенък)
  • 13% виждат ежедневно развитие и необходимост от постоянно адаптиране
  • 9% са крайни и смятат, че развитието на пазара на труда отбелязва рязка посока надолу

Очакваме вашите коментари и мнения по темата под материала. Какъв е вашият отговор и какви са вашите аргументи?

Публикацията е предоставена от WorkTalent.com