Земеделците отменят протестната готовност, получават цялата "украинска помощ" до ноември
Днес е изплатена първата част от обещаните 200 млн. лева
До края на ноември земеделците ще получат цялостния размер на т. нар. "украинска помощ" (оставащите 125 млн.), а днес е изплатена първата част от обещаните средства (200 млн. лева). Това стана ясно след среща на представители на земеделския сектор със служебните министри на финансите Людмила Петкова и на земеделието Георги Тахов.
Производителите потвърдиха, че отпуснатите вече 200 млн. лв. са преведени по сметките им и отменят протестната готовност.
"Средствата по "украинската помощ" не бяха бюджетирани. Наложи се да бъдат намерени по друг начин от преструктуриране. Остатъкът от 125 милиона ще бъде предоставен до края на ноември. Тя ще бъде отново чрез преструктуриране на разходи с министерско постановление", каза министър Петкова.
"Днес изплатихме отпуснатите от Министерски съвет 200 милиона лева. Те са по сметките на земеделските производители", увери и ресорният министър Георги Тахов.
"Дойдохме, за да получим гаранции. Всички земеделски производители са доволни, отменяме протестната готовност", каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
На 2 октомври след извънреден Управителен съвет, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с декларация, с която изрази недоволство по отношение неспазването на сроковете за изплащане на така наречената "украинска помощ".
На 4 октомври Браншовата камара "Плодове и зеленчуци" обяви стачна готовност "заради отношението на държавата към земеделския сектор у нас". На 7 октомври правителството обяви, че е одобрило допълнителни 200 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г., които да послужат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по "украинската помощ", припомня БТА.
Вчера, 8 октомври, Управителният съвет на НАЗ проведе събрание, на което всички регионални структури взеха единодушно решение да настояват за незабавна среща с министъра на финансите в следващите два дни по повод поетия ангажимент за изплащането на т.нар. "украинска помощ". От асоциацията апелираха за конкретизиране от страна на държавата на сроковете и начина на разпределяне на средствата, от които фермерите имат спешна нужда.
В началото на февруари 2024 г. земеделски производители в страната излязоха на поредица протести с искания за преразглеждане на предложението за разпределение на помощите и бюджета, които биха възпрепятствали масови фалити в българското земеделие, както и за ясни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.
Протестите доведоха до подписване на споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор "Земеделие". Вследствие на поетите ангажименти от кабинета "Денков" в края на февруари Държавен фонд "Земеделие" обяви срок за кандидатстване по схемите за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" в периода от 20 март до 9 април 2024 г.
Първият транш беше изплатен на земеделските производители през май, а вторият трябваше да бъде разплатен до 30 септември.