Доверието сред потребителите в Германия в развитието на националната икономика се повишава през ноември, достигайки най-високо равнище от над две години и половина. Домакинствата са по-оптимистично настроени за перспективите за доходите си въпреки високите цени и лошите новини за пазара на труда. Това сочат данните от съвместно изпреварващо проучване на влиятелната германска компания за пазарни проучвания Ге еф Ка (GfK) и Института за пазарни решения (NIM) в Нюрнберг, огласени днес и цитирани от Ройтерс и ДПА, на ковито се позова БТА.

И въпреки разногласията в управляващата коалиция, за които става дума по-долу.

Индексът, който отразява прогнозите за нивото на потребителското доверие, е нараснал повече от очакваното през ноември до минус 18,3 пункта спрямо ревизираните минус 21 пункта през предходния месец. Това е над заложеното от анализаторите ниво от минус 20,5 пункта.

Очакванията за доходите (на домакинствата) и склонността към покупки са се подобрили за втори пореден месец, докато склонността към спестяване леко е намаляла, тласкайки общия индекс до най-високата му стойност от април 2022 г., макар и все още на ниско ниво, показват данните в проучването.

Икономическите очаквания за следващите 12 месеца за най-голямата икономика в Европа са се понижили за трети пореден месец.

Това е в съответствие с прогнозата на правителството за свиване на икономиката от 0,2 на сто за 2024 г., което ще отбележи втора година на спад и ще затвърди мястото на Германия като изоставащ сред големите икономики в еврозоната, отбелязва Ройтерс.

"Несигурността, предизвикана от кризи, войни и покачващи се цени, все още е силно изразена в момента и пречи положителните фактори за потреблението, като например увеличението на реалния доход, да имат пълен ефект", коментира Ролф Бюркъл, експерт към Института за пазарни решения по въпросите на потреблението.

Данните за нарастващ брой корпоративни фалити и плановете на компании за съкращаване на работни места (последно от "Фолксваген") или преместване на производство в чужбина също възпрепятстват по-значително възстановяване (на икономиката), добави Бюркъл.

Разногласия по върховете

Миналата седмица финансовият министър Кристиан Линдер, икономическият министър Роберт Хабек и канцлерът Олаф Шолц (тримата от различните крила в управляващата коалиция - б.р.) влязоха в задочен спор чрез различни интервюта за медиите, отбелязва телевизия А Ер Де (ARD), цитирана в обзор на Николай Велев от БТА. След като Хабек (представител на "Съюз 90/Зелени" - б.р.) предложи създаването "Фонд Германия", Линдер (от Свободните демократи - б.р.) заяви, че въпросната идея се дължи на "концептуална безпомощност".

Канцлерът Олаф Шолц (на преден план), министърът на икономиката и климата Роберт Хабек (в средата) и министърът на финансите Кристиан Линднер слушат дебат в Бундестага за бюджетната криза на 28 ноември 2023 г.

Снимка: AP/БТА

Освен това преди две седмици канцлерът социалдемократ обяви пред парламента, че на 29 октомври ще се срещне с лидерите на браншови асоциации, синдикати и на определени предприятия, за да обсъди начини за преодоляване на икономическия спад. Целта на Шолц е да представи "нова програма в областта на индустриалната политика", коментира А Ер Де. Tой обеща, че ще представи решенията от срещата си пред Бундестага, за да може депутатите да започнат работа по тях.

Линдер и Хабек обаче не бяха поканени да участват във форума.

Финансовият министър заяви пред журналисти, че не е запознат с политиката на канцлера за отправяне на покани, нито пък с политическата му програма в областта на индустрията. Впоследствие Линдер обяви, че и той ще се срещне с представители на бизнеса на 29 октомври, предаде радио "Дойчланд рундфунк". Председателят на парламентарната група на СвДП Кристиан Дюр обясни, че Шолц е загрижен за едрата промишленост, а тази перспектива е прекалено тясна за свободните демократи. Трябва да се мисли в по-широк план и да се помогне и на средните предприятия, подчерта Дюр.

Съпредседателката на ГСДП Заския Ескен каза, цитирана от А Ер Де, че решението на Линдер да насрочи среща с бизнеса в същия ден, в който и канцлерът провежда подобен форум, е "детинска проява". Кандидатът за канцлер на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц обвини федералното правителство, че разиграва "игри от детската градина".

Планът за инвестиции на Роберт Хабек

Повод за поредната криза в т. нар. "светофарна коалиция" стана новият план за инвестиции на Роберт Хабек. Той иска държавата да отпусне средства за субсидирането на частни предприятия. В сряда Хабек предложи "да се насърчат инвестициите чрез предоставянето на небюрократични инвестиционни премии от 10% на всички предприятия, особено на занаятчиите и малките и средните предприятия", пише в. "Тагесшпигел". Парите ще идват от "Фонд Германия", който ще е оглавяван от федералното правителство и в ръководството му ще участват и властите в отделните провинции. Програмата предвижда и модернизация на енергийните и комуникационните мрежи, транспортните маршрути и учебните заведения.

Освен това Хабек иска намаляване на разходите за електроенергия, включително и за частните потребители. Според икономическия министър това може да се постигне чрез всеобщо намаляване на данъка върху електроенергията до минимално изискуемия от европейското законодателство размер. Таксите за електропреносната мрежа също трябва да бъдат значително понижени, смята Хабек.

Министърът обаче не пожела да определи размера на държавния фонд. Миналата седмица той каза, че според изчисления на Федералния съюз на германската индустрия през следващите години икономиката на страната ще се нуждае от стотици милиарди евро. "Следователно тук говорим за голям (финансов) обем, който обаче ще бъде изразходван в продължение на много години", обясни Хабек. Той подчерта, че става въпрос за модернизирането на условията за развитие на бизнеса в Германия. "Според мен главният въпрос не е дали става дума за 200, 300 или 400 милиарда, а по-скоро дали искаме да започнем да работим в тази посока", допълни икономическият министър, цитиран от "Тагесшпигел".