Вълната от фалити увеличава силата си в България
Най-засегнатият сектор е "Тъpгoвия, peмoнт нa aвтoмoбили и мoтoциĸлeти", следван от "Финaнcoви и зacтpaxoвaтeлни дeйнocти, дeйнocти c нeдвижими имoти"
Българският бизнес не остава встрани от световната тенденция за нарастване на фалитите. Близо 1000 дружества обявяват несъстоятелност както през първото, така и през второто тримесечие на 2024 година у нас. Hационалната статистическа служба публикува данните, че 1005 фиpми ca изпаднали в несъстоятелност пpeз втopoтo тpимeceчиe, като спрямо година пo-paнo фалитите се повишават c 1,3%. Pъcт имa и спрямо пъpвoтo тpимeceчиe нa гoдинaтa, ĸoгaтo ca били 984 (pъcт oт над 2,1%).
Haй-зaceгнaтитe ceĸтopи отново тенденциозно са "Тъpгoвия, peмoнт нa aвтoмoбили и мoтoциĸлeти" - 77,8%, или 782 фиpми, oбявили фалит. Cлeдвaни от "Финaнcoви и зacтpaxoвaтeлни дeйнocти, дeйнocти c нeдвижими имoти" - 92 броя.
Спрямо пъpвoтo тpимeceчиe, макар и с малко броят на фaлититe е по-голям - 21 предприятия, изпаднали в несъстоятелност в повече.
Според данните от 2020 г. се наблюдава значително увеличаване на броя на новорегистрираните дружества с по-висок темп от този на банкрутите. Спрямо второто тримесечие на 2020 г. новорегистрираните компании са се увеличили с близо 39%, докато банкрутите се увеличават с малко над 20%.
Преди няколко месеца доклад на "Кофас" отчете, че България за първи път от няколко години записва спад в броя на производствата по несъстоятелност през 2023 г. на годишна база с 10,53% спрямо 2022 г., което тогава направи страната ни една от трите в региона на ЦИЕ със спад на фалитите през миналата година (заедно с Хърватия и Латвия). "Като цяло икономическите резултати в региона ще останат под потенциала си през 2024 г.", обобщиха тогава експертите.
Каква е днешната картина?
Тези позитивните данни за страната ни тогава не гарантираха стабилна или подобряваща се ситуация за местните предприятия, предупредиха и експертите. Освен това от известно време насам се алармира, че се задават предизвикателни времена за строителния сектор и пряко ангажираните с него, което може да засегне и България, като част от региона. И тази вероятност не е изключена, тъй като броят на изпадналите в несъстоятелност фирми в сектор "Строителство" бавно, но тенденциозно расте - 28 през първото и 32 фирми през второто тримесечие.
Бизнес средата през 2024 г. е съпроводена от ограничен ръст на оборота, свиващи се маржове и други трудности пред експортните компании заради отслабващо чуждестранно търсене. Компаниите обаче са белязани от нарастващ натиск от по-високи цени на стоките и разходите за труд, което неизменно прави оцеляването им по-трудно.
Секторите на строителството и търговията са най-потърпевши от икономическите промени и все още се борят с недостига на квалифицирана работна ръка, натиска върху заплатите и намаляващото търсене, категорични са експертите.
Разнообразие от фалити в България
Пресен пример за предстоящ фалит е заводът за кабелни инсталации в Плевен, който обяви, че ще редуцира поетапно, като впоследствие ще спре напълно производството в дружеството си "Леони България" ЕООД, част от "Леони Борднетц-Системе".
Причините за решението, посочени от предприятието и тук са недостигът на работна ръка и високата инфлация в страната. По този начин без работа ще останат около 1300 души, работещи в завода.
Преди няколко месеца, през март пък фалира компания, която дори не успя да реализира своя проект у нас. Става въпрос за германския производител на електрически автомобили Next.e.GO Mobile SE, който планираше да строи завод в Ловеч, и то година и половина след стъпването на компанията на Нюйоркската фондова борса.
Друга компания, която присъства и на българския пазар - Esprit Europe GmbH и шест други германски дружества на модната група съобщи през май, че ще подаде молба за обявяване в несъстоятелност, тъй като регистрираната в Хонконг група за облекло Esprit Holdings се опитва да преструктурира европейския си бизнес, съобщи Reuters.
В края на миналата година един от чуждестранните инвеститори в област Пловдив преустанови производство, а стотици служители останаха без работа. Фабриката за производство на светодиодни матрици и модули край с. Труд, построена от немския гигант Оsram, а после продадена на американската фирма Sanmina Corp, обяви несъстоятелност и предприе масови съкращения.
Примерите са много. А данните за период от 5 години сочат, че броят на фалитите варира, като най-висок е през 2022 г. (1291), а най-нисък - през 2020 г. (835).
Преди дни The Economist съобщи, че Украйна има месец, за да постигне споразумение с кредиторите за преструктуриране на дълга - иначе е изправена пред фалит. Кредиторите на Украйна склониха да преустановят изплащането на дълга за 2 години. Мораториумът върху плащанията към частни чуждестранни облигационери обаче ще приключи на 1 август 2024 г.
Ако Украйна изпадне в неплатежоспособност, това може да подкопае доверието на инвеститорите в задълженията на Запада и ще направи следвоенното възстановяване на страната наистина много трудно. Не е изключено да се усложни и бъдещият достъп на Украйна до финансовите пазари. Консорциум от чуждестранни притежатели на облигации, включително BlackRock BLK и Pimco, смята да настоява Украйна да възобнови лихвените плащания по дълга си през следващата година, пише "Украинска правда".
Тежките последици от войната в Украйна, особено поради географската близост, оказват значително влияние на веригите за доставки и допринасят за покачването на цените на енергийните продукти. Своето влияние оказва и войната в Близкия изток и геополитическата обстановка около конфликта. Тези външни сътресения, съчетани с вътрешни предизвикателства като недостиг на квалифицирана работна ръка и нарастващи разходи за суровини, оказват сериозен натиск върху бизнеса, което води до покачване и на неплатежоспособността и задълбочаване на проблема с фалиращите компании, категорични са експертите.