Няколко германски издания публикуват статии във връзка с приетия в неделя държавен бюджет на Гърция за 2025 г., в които подчертават, че гръцката икономика, която преживя тежка финансова криза през миналото десетилетие, се развива неочаквано силно, предаде БТА.

Икономиката на Гърция върви изненадващо добре, пише в публикация на германския вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", цитирана от телевизия Скай. "Докато икономиките на други страни членки на ЕС се намират в рецесия, Гърция е изправена пред "проблем на лукса": В бюджета за 2025 г. са налични над два пъти повече пари отколкото беше прогнозирано първоначално", се посочва в статията и се уточнява, че гръцкият министър на финансите Костис Хадзидакис е очаквал първоначално първичен излишък от 6,1 млрд. евро, докато в момента този показател достига до 13,5 млрд.

Наред с разумната финансова политика сред причините за тези показатели "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" посочва ефективната борба с укриването на данъци и дигитализацията на данъчните служби, което е донесло над 3 млрд. евро допълнителни приходи, продължаването на приватизацията, от която през 2024 г. се очакват 5,8 млрд. евро, както и високия икономически растеж. При среден растеж в ЕС от 0,9 процента Европейската комисия предвижда гръцката икономика да нарасне с 2,1 процента през тази година и с 2,3 процента през 2025 г. - резултати, които не се дължат само на ръста в туризма. Правителството е успяло да възвърне доверието на пазарите, международните рейтингови агенции смятат, че Гърция отново е инвестиционна дестинация, през последните години в страната се установиха компании като "Майкрософт", "Гугъл" и "Пфайзер", дейност развиват и германски фирми като "Фрапорт" (Fraport), Ер Ве Е (RWE), "Бьорингер Ингелхайм" (Boehringer Ingelheim) и "Тиймвюър" (Teamviewer), пише вестникът.

Изданието посочва и успехите в обслужването на външния дълг, част от който продължава да се погасява предсрочно. Гърция погаси предсрочно дори кризисния заем от Международния валутен фонд, а догодина се очаква публичният дълг да бъде 147 процента от БВП спрямо 164 процента преди две години.

На подобряването на икономическата ситуация в Гърция се спират публикации на още две авторитетни германски медии - вестник "Цайт" и новинарската мрежа Ер Ен Де (RND), цитирани от АНА-МПА.

"Икономическото положение на Гърция: Това, което никой не очакваше" е заглавието на статията в "Цайт", в която се отбелязва, че "публичният дълг на Гърция беше легендарен, (а) сега икономиката ѝ се развива по-бързо от (икономиката в Германия)". Вестникът отбелязва, че Гърция е постигнала структурен излишък - обратното на това, което беше основен бич за страната и с което тя беше прочута. Припомня се, че гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви предсрочно погасяване на дълг в размер от 5 млрд. евро в началото на следващата година.

Публикацията споменава намаляването на дела на недекларираната заетост чрез дигитализирането на системата за плащане, което е довело до значително увеличаване на данъчните приходи. Сред факторите за растежа се посочват развитието на туризма и като следствие - оживлението в други сектори като селското стопанство и промишлеността и укрепването на чуждестранните инвестиции.

Ер Ен Де също се спира на предсрочното погасяване на част от гръцкия държавен дълг и казва: "Гърция продължава да бъде най-задлъжнялата страна в ЕС. Но не задълго". В публикацията се посочва, че Гърция регистрира най-силния растеж в ЕС и че по отношение на дълга страната е в много по-добро положение от Франция и Италия, но и от страни като Белгия и Австрия, където за разлика от Гърция се очаква показателят на публичния дълг да продължи да се покачва до 2034 г.

"Ако продължи тази тенденция, Италия е страната, която ще наследи Гърция" като страната с най-висока задлъжнялост, се казва в статията.

Според управителя на гръцката централна банка Янис Стурнарас в рамките на 40 години Гърция ще успее да постигне целта да намали дълга до прага, определен от Пакта за стабилност, а именно до най-много 60 процента от БВП, пише в публикацията на Ер Ен Де.