Гърция приключва следкризисната приватизация на банките
На финала: продажбата на 10 процента от акциите в капитала на Националната банка на Гърция
Гърция приключи днес приватизацията на банките си с продажбата на дял от 10 процента на Националната банка на Гърция (National Bank of Greece) при силно инвеститорско търсене, съобщи Гръцкият фонд за финансова стабилност (HFSF), цитиран от Ройтерс и БТА.
Още по темата
При продажбата са набрани 690 милиона евро (760,93 милиона долара), които ще бъдат използвани за намаляване на държавния дълг, който е най-голям в еврозоната като дял от брутния вътрешен продукт.
Държавният фонд за спасяване на гръцките банки продаде 91,4 милиона акции от Националната банка на Гърция, която е втората по пазарна капитализация в страната, за 7,55 евро за акция, чрез букбилдинг и публично предлагане в Гърция, които приключиха вчера.
Първоначалния ценови диапазон беше 7,3-7,95 евро за акция, посочва фондът в прессъобщение.
Имаше силно търсене от чуждестранни и местни инвеститори, като търсенето надхвърли предлагането 12 пъти, посочи пред Ройтерс пожелал анонимност служител, участващ в процеса на продажбата.
Втори служител потвърди силното търсене и окончателната цена.
Фондът за финансова стабилност, създаден през 2010 година, започна да разпродава дяловете си в четирите най-големи гръцки банки миналата година, след като вкара в тях 50 милиарда евро, за да ги подкрепи в замяна на акции по време на дълговата криза от 2009-2018 г.
След продажбата фондът ще прехвърли останалия дял от 8,4 процента от Националната банка на Гърция на гръцкия суверенен фонд.
Гръцкият фонд за финансова стабилност продаде дяловете си в Юробанк (Eurobank), Алфа банк (Alpha Bank) и 22 процентов дял от Националната банка на Гърция миналата година, след като Гърция си върна инвестиционния кредитен рейтинг, а 27 процента от Пиреос банк (Piraeus Bank) продаде по-рано тази година, припомня Ройтерс.
Мярката е възприета от инвеститорите като признак за икономическото възстановяване на Гърция, макар че много гърци все още изпитват дългосрочните последици от кризата.