EPA/БГНЕС
Още две, три ... четири години криза
Глобалната кредитна криза ще трае още две до четири години. Отслабващата икономика на САЩ ще доведе до нови обезценявания на активи от банки. Това са предвижданията на главния инвестиционен директор на огромния фонд BlackRock.
„Кредитната криза ще е с нас дълго време", казал е пред група репортери по време на посещение в Сингапур Боб Дол, който е също така заместник председател на американския фонд, управляващ активи от $1.36 трилиона към края на март.
„Освобождаването на финансовата система от ливъриджа, което доведе до кредитния недостиг, изглежда ще трае няколко години - две, три, четири", Ройтерс цитира финансиста.
Кредитната криза, тръгнала от второкласния ипотечен пазар в САЩ, доведе до над $300 млрд. загуби сред финансовите институции по света, включително при „грандове" като Citigroup и UBS.
Според Дол, най-лошото от кредитната криза вече е отминало, след като Bear Stearns получи подкрепата на Федералния резерв през март.
Инвеститорът обаче е предупредил, че икономическото забавяне в САЩ заплашва с нови свързани с кредита проблеми в идните месеци и години: „Видяхме най-лошото от кризата, но има да дойде и още".
Забавящият се растеж на икономиката крие някои от проблемите. Ще има още обезценени активи, може би в ипотечния сектор - или пък при потребителските кредити, като автомобилни кредити, кредитни карти и други.
Дол е посочил, че във фонда Blackrock ценните книги на финансовите компании са малко, но преобладават акциите от САЩ: някои мултинационални компании, напр. технологични фирми, се възползват от икономическия ръст извън САЩ и от по-слабия долар.
Според Дол рецесията в САЩ е малко вероятна, макар икономическият растеж да е в слаб период. Ако обаче цената на петрола и стоките продължи да се покачва, с оптимистичните прогнози е свършено - „САЩ ще са в рецесия".
Според Ройтерс, невижданият скок в цената на петрола от петък подклажда страхове от инфлация и срив на покупателната способност на консуматорите, ключът към икономическия растеж. След като правителството на САЩ заяви, че през май безработицата се е повишила най-силно от 22 години, подновиха се страховете, че икономиката на САЩ се е запътила към стагфлация.