Стефан Янев в "Брикел": ТЕЦ-овете да работят по всички законови изисквания, но не и да се използват с политически и пропагандни цели
България трябва да брани интереса си по-активно по примера на Полша и Унгария, смята бившият служебен премиер и лидер на партия "Български възход"
Бившият служебен премиер и лидер на партия "Български възход" Стефан Янев проведе среща с ръководството и служителите на "Брикел". Посещението бе по инициатива на работническия колектив на дружеството, което бе отправило писмена покана за посещение към бившия служебен премиер.
Още по темата
"Каним Ви да се срещнете с нас, работниците от трудовия колектив на Брикел, за да Ви споделим нашите тревоги за бъдещето на нашите работни места, съдбата на нашата централа и целия Маришки басейн. Каним точно Вас, защото в последните години Вие сте единственият държавен деец, който като министър-председател на 2 служебни правителства защитаваше ясно и категорично българската въгледобивна индустрия и българската въглищна енергетика и по този начин опазваше работните места на хиляди български миньори и енергетици", написаха в поканата си до бившия служебен премир енергетиците от Брикел.
Срещата започна с встъпителна реч от изпълнителния директор на Брикел Янилин Павлов. Ръководителят посочи, че Стефан Янев е единственият държавен деец, който в последните години е защитавал българската въгледобивна индустрия и въглищна енергетика.
"Единствено в Брикел, освен електрическа енергия, от родните въглища се произвежда обогатено енергийно гориво, което е ценна и незаменима суровина за още много топлоцентрали. Считаме, че това е изключително важно особено в условията на най-голямата световна криза в последните 70 години", обърна се един от служителите лично към бившия премиер Стефан Янев.
В изявлението си бившият служебен премиер заяви, че е от съществена важност България да има енергопроизводство, което използва собствени български ресурси, каквито са въглищата. По думите му единствено така ще се гарантира енергийната независимост на България. Янев посочи, че по време на мандата му като служебен премиер е станало ясно, че хоризонтът за работа на въглищните централи е 2036-2038 година.
"Ако имаме смислена политика като държава, ние трябва да се борим за нашите предприятия и нашата енергетика! В текущата световна ситуация да си правим експерименти с безпричинно затваряне на централи, използващи национален ресурс, е абсолютно ненужно и излишно. Още повече не е в интерес на българската икономика, енергетика и сигурност", каза Стефан Янев пред служителите на Брикел.
Стефан Янев заяви, че масово преди избори партиите правят обещания, но когато отидат в хубавите си кабинети на жълтите павета, новите политици стават неоткриваеми и глухи за проблемите на обикновения българин.
"От доста време в политически план се държим като объркани деца, които чакат нареждания от Брюксел, но проспиват възможностите си и се правят на ощипани. Българската държава е участвала в процеса на създаване на новото европейско екологично законодателство, но сме пропуснали да защитим интереса си, защото не сме имали истински държавници. Сега е времето да започнем да създаваме държавници! А не да правим същото и да чакаме различен резултат", заяви Стефан Янев пред събралите се енергетици.
Бившият служебен премиер не смята, че е необходимо българските граждани да плащат цената за енергийния преход и посочи, че той не трябва да се случва чрез затваряне на централи без да са изградени алтернативи.
"Изключително държа българските ТЕЦ-ове да работят по всички законови изисквания, но не и да се използват с политически и пропагандни цели! Каква е цената на тези действия, когато няколко хиляди семейства останат без препитание? Аз това не го разбирам!" каза Стефан Янев.
Бившият служебен премиер заяви, че не бива с лека ръка да се закриват всички централи, а да се разработят реални и конкретни планове за декарбонизация с реални работни места за хората.
На въпрос какво е решението, ако получим натиск от Европа за по-бързо закриване на ТЕЦ-овете на въглища, Янев отговори, че България трябва да брани интереса си по-активно по примера на Полша и Унгария.
"Щом те го могат, не виждам причина, защо ние да не браним собствения си интерес. Особено в тази наистина кризисна ситуация. Цяла Европа се връща към въглищата, ние да бягаме от тях е лишено от логика и за мен е ирационално", каза Стефан Янев.
Бившият служебен премиер посочи, че осъзнава колко е важна работата на Брикел за много български централи и направи интересно сравнение.
"Аз като артилерист знам колко са важни боеприпасите, вие тук образно казано правите боеприпасите за много други български ТЕЦ-ове. За това винаги съм държал при решаването на проблеми да се подхожда мъдро и разумно", каза още Стефан Янев.
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори