Саудитска компания за недвижими имоти планира в началото на следващата година да започне да строи в новата столица на Египет първия в света небостъргач, който ще бъде изцяло захранван с водород, пише агенция Ройтерс, цитирана от БТА. Петдесететажната сграда ще струва 1 милиард долара.

Зад проекта стои "Магном пропъртис" (Magnom Properties), подразделение на саудитската индустриална група "Рауаби холдинг" (Rawabi Holding). Тя се надява чрез сложния дизайн и високата цена на проекта да привлече в новостроящата се столица на Египет международни клиенти.

Компанията залага и на чистия водород, произведен от зелена енергия, но все още недоказан като стабилен източник, тъй като Египет иска да се позиционира като зелен енергиен хъб в региона.

От юли 2023 г. много министерства вече са прехвърлени в новата столица, но жителите все още са малко, а изграждането на инфраструктурата, включително на жп линиите, продължава.

"Магном" ще представи скоро подробния дизайн на небостъргача, наречен "Форбс интернешънъл тауър", и се надява да го завърши до 2030 г., посочва Карим Дайхун, изпълнителен директор по проектите. Компанията купи терена за кулата през 2021 г. в новия бизнес квартал на столицата и търси терени за изграждане на подобни кули в Дубай и Рияд.

Новата египетска столица е най-амбициозният от серия мегапроекти на президента Абдел Фатах ас Сиси. Те дадоха импулс на инфластруктурното развитие, но изпразниха държавната хазна и увеличиха държавния дълг, което принуди правителството да сложи таван на публичните инвестиции под натиска на МВФ, отбелязва Ройтерс.

Според критици обаче новата столица не обслужва обикновените египтяни.

Цената от 1 милиард долара за една единствена, макар и много луксозна кула не е обичайна за Египет. Предполагаемата инвестиционна стойност на останалата част от бизнес квартала, построен от китайски компании и състоящ се от 20 кули, възлиза на 3 милиарда долара.

Разработена съвместно с медийната група "Форбс" и базираните в Чикаго архитекти Ейдриън Смит и Гордън Джил, кулата ще разполага със система за киберзащита от последно поколение, два ултрабързи ВИП асансьора и хеликоптерна площадка на покрива.

Тя ще бъде и първата кула с нулеви емисии в Близкия изток и Северна Африка. Слънчеви панели, поставени по фасадата, ще генерират около 25 на сто от електричеството, потребявано в сградата, а останалото ще идва от водорода, който ще бъде доставян в течно състояние.

Строежът на кулата ще бъде финансиран чрез множество различни финансови инструменти, казва Ахмед Касим, главен инвестиционен директор на "Магном".

 
ИЗБРАНО