Сърбия се надява на нов газов договор с Русия при същите условия
"Транснефт" се кани да строи унгарско-сръбското продължение на нефтопровода "Дружба"
Сърбия разчита, че ще бъде подписано ново споразумение за газ с Русия през пролетта на 2025 г. при същите условия, съобщи днес сръбският министър без портфейл, отговарящ за международното икономическо сътрудничество и социалното положение на църквата в страната и чужбина Ненад Попович, предаде ТАСС, на която се позова БТА.
Газови потоци
- Сърбия договаря с Азербайджан мощна газова електроцентрала край Ниш
- Сърбия вдига мораториума за изграждане на ядрени централи, иска 5-10% дял от унгарската АЕЦ "Пакш"
- Шефът на "Сърбиягаз": Възможно е двойно разширяване на капацитета на газопровода с България
- Сърбия все повече се отдалечава икономически от Русия
"Един от най-важните ни икономически показатели е това, че в Сърбия е най-ниската цена на газа в Европа, благодарение на подкрепата на Русия", посочи Попович, който все участие в 20-ото пленарно заседание на Междуправителствената руско-сръбска комисия в Санкт Петербург. "Надяваме се, че през пролетта на следващата година ще бъде подписано ново споразумение, че нашите президенти ще вземат решение и условията за доставки на газ ще бъдат същите или дори по-добри."
Попович отбеляза, че Сърбия разчита на увеличаване на търговския обмен с Русия в сферата на земеделското производство.
"Днес говорихме за енергетика, за селско стопанство. Съществува огромен потенциал за сътрудничество и в двете сфери", каза сръбският министър. "Производителите в земеделския сектор в Сърбия възприемат руския пазар като един от най-важните. Надяваме се, че в предстоящия период ще увеличим търговския обмен на селскостопанската продукция."
Вицепрезидентът на руския тръбопроводен монополист "Транснефт" Владимир Каланда заяви пред руски журналисти в рамките на Междуправителствената руско-сръбска комисия, че Русия е готова да окаже съдействие на Сърбия в строителството на нефтопровод през Унгария, като част от петролопровода "Дружба".
"Транснефт Панчево" планира да диверсифицира доставките на нефт от своя страна. Към днешна дата има един тръбопровод, който идва от територията на Хърватия. Те предлагат да се построи тръбопровод, който идва от територията на Унгария и отива към "Дружба", отбеляза Каланда. "Това ще им позволи повече независимост в доставките на нефт и съществено ще увеличи обема на нефта, който се доставя на територията на Сърбия за вътрешна употреба. Според мен тръбопроводът ще бъде с дължина около 300 километра. Сърбия се обръща към нас за помощ. Готови сме да окажем съдействие в реализацията на този проект."