Министърката на минното дело и енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович Ханданович заяви днес, че до края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг, на която се позова БТА.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (пкогато Сърбия е част от СФРЮ - бивша Югославия) след аварията в Чернобил.

Джедович посочи пред държавната телевизия РТС, че президентът на Сърбия Александър Вучич е човек, който мисли стратегически и дългосрочно и че енергийният сектор се ръководи от такава политика.

По повод посещението на президента Вучич в Унгария по-рано тази седмица, Джедович коментира, че съвместната работа на Сърбия и Унгария в енергетиката е много важна, както и че Вучич е съобщил за възможно сътрудничество в областта на ядрената енергия, като Сърбия има желание да купи дял от пет до десет процента от унгарската ядрена централа в Пакш.

"Сътрудничеството с Унгария в енергийния сектор е от голямо значение и ние искаме да го засилим чрез съвместни компании или чрез инвестиране", каза Джедович Ханданович. Тя подчерта, че всеки допълнителен енергиен капацитет в бъдеще ще означава много, защото се очаква по-високо потребление на енергия, както от гражданите, така и в икономиката. 

"Завчера имахме изключително голямо потребление. Всеки капацитет, с който можем да разполагаме, е важен", подчерта тя и допълни, че развитието на изкуствения интелект също ще допринесе за увеличаването на потреблението на електроенергия.

Министърката припомни за проект, в рамките на който се изгражда слънчева електроцентрала с мощност един гигават, а също така, че е много важно да се построят нови газови електроцентрали.

"Това е нещо, за което президентът говори в Азербайджан. Да осигурим колкото се може повече от тази базова енергия, за да можем да развиваме и възобновяеми енергийни източници", каза тя.

Вече стана известно, че Сърбия преговаря с Азербайджан за изграждане на газова електроцентрала край Ниш. Сърбия получава газ по неотдавна пуснатия в експоатация газопровод с обща дължина около 170 км от гр. Нови Искър (България) до Ниш.  

На въпрос дали поскъпването на газа в Европа е повод за страх, Джедович каза, че Сърбия има около 500 млн. куб. м газ, каквато беше целта преди зимата, както и че за трета година страната складира газ в Унгария.

"Затова сътрудничеството с Унгария е важно, важно е и за Унгария, защото получава около 6,5 милиарда кубически метра газ през Сърбия и Балкански поток", допълни Джедович.

Александър Вучич каза вчера в Будапеща, че е обсъдил с унгарския премиер Виктор Орбан изграждането на петролопровод между Сърбия и Унгария на стойност 150 милиона евро, съобщи сръбското издание "Блиц", цитирано от БТА.

"Отпуснахме някъде около 150 милиона, това е нашата част за връзката между Панчево и Алджа в Унгария. Вярваме, че този тип диверсификация е много полезна и че можем да постигнем по-изгодна цена", каза Вучич.

След срещата на министъра на икономиката на Сърбия Адриана Месарович и министъра на външните работи и външната търговия на Унгария Петер Сиярто по-рано през годината беше обявено, че петролопроводът между Сърбия и Унгария трябва да бъде изграден до 2027 г.