Чуждестранните инвеститори от "неприятелски" държави, които искат да напуснат страната, но и да продадат активите си, ще бъдат задължени да дарят на бюджета 10 на сто от реализираните приходи, предаде Ройтерс, като се позова на документ на финансовото ведомство в Москва.

Напускащите Русия компании и сега са притискани да продават активи с огромни отстъпки, като някои се разделиха с тях срещу символична цена и регистрираха сериозни загуби, макар и немалко да си оставиха вратичка за обратно изкупуване, ако решат да се върнат в страната след време.

Съобщение, публикувано на сайта на финансовото министерство, посочва, че правителствената комисия, която наблюдава чуждестранните инвестиции, е обновила изискванията за продажба на активи от чужденци от държави, наложили санкции на Русия и окачествявани от Москва като "неприятелски".

Според промяната те вече ще бъдат "задължени да правят доброволна вноска в брой към държавния бюджет в размер на поне 10 на сто от половината от пазарната стойност на съответните активи, както е посочено в доклада за оценка на активите".

По силата на мерки, приети през декември, продажбата на активи от чужденци е разрешена, само ако на купувача се осигури 50 на сто отстъпка и то след като активите бъдат подложени на "независими оценка".

До преди това продавачите можеха да избират между това да заплатят веднага 10 на сто от стойността на цялата трансакция или да плащат въпросните проценти на отделни вноски в продължение на до две години. Сега тази възможност отпада.

Законът, даващ възможност на властите да изземат активи на компании от "неприятелски" държави, не мина през парламента миналото лято. Но на 5 август президентът Владимир Путин подписа указ, с който забрани на такива инвеститори да продават дялове от съществени инвестиции - енергийни проекти и банки, освен ако не получат разрешение за това лично от него.