РЦБ повиши основната лихва в опит за овладяване на инфлацията
Увеличението на цените в Русия достигна 9,05% през август. Пазарът на труда остава с дефицит в много сектори, след като стотици хиляди мъже заминаха на фронта или в чужбина
Водена от увеличаващите се публичните разходи, насочени към подкрепа на военната офанзива на Русия в Украйна, централна банка на страната обяви днес, че ще повиши основния си лихвен процент, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Увеличението е с 1 пр.п., достигайки нивото от 19 на сто, в опит да овладее инфлацията.
Още по темата
"Текущият инфлационен натиск остава висок", заяви централната банка на страната в прессъобщение, считайки "по-нататъшното затягане на паричната политика" за "необходимо".
Увеличението на цените достигна 9,05 на сто през август, според официалните данни.
Основният лихвен процент вече беше повишен в края на юли от 16 на 18 на сто, в момент, когато инфлацията достигна 9,13 на сто през същия месец - най-високото си ниво от февруари 2023 г., много над обявените от властите 4 на сто.
Управителят на централната банка на Русия Елвира Набиулина заяви отново, че се работи върху постигането на траен спад на инфлацията, която тежи върху покупателната способност на руснаците, засегнати от ефектите на западните санкции.
Централната банка заяви днес, че очаква инфлация по-висока от "6,5-7 на сто" в края на годината, докато "пазарът на труда остава стегнат" поради недостига на работна ръка в много сектори, след като стотици хиляди мъже са заминали на фронта или в чужбина.
Увеличаващите се публични разходи, свързани с поръчките във военно-промишления комплекс за оборудване на армията в Украйна, подхранват от няколко месеца цикъл на нарастващи заплати и разходи на домакинствата.
Бюджетът на страната се е увеличил с почти 50 на сто от 2021 г. насам, като милиарди евро отиват за военни разходи, семействата на военнослужещите и оръжейните компании, което позволява на икономиката да устои на западните санкции, като същевременно обаче влияе на ръста на цените.
Много ръководители и управители на предприятия бяха разочаровани през последните месеци от цената на банковите заеми и на забавянето на инвестициите си, особено в сектори, които не са свързани с военно-промишления комплекс.
Наблюдатели предвиждат в средносрочен план сценарий на стагфлация - когато икономиката страда от висока инфлация и много слаб растеж. Руските власти, от своя страна, очакват увеличение на БВП от 3,9 на сто за 2024 г. преди да се забави леко през 2025 и 2026 г.