Германският министър на икономиката Роберт Хабек призова днес богатите нововъзникващи пазари като Китай, Саудитска Арабия и Катар да допринесат за помощта за по-бедните страни на Конференцията на ООН за климата, предаде ДПА, на която се позова БТА.

По време на глоабланата конференция на ООН за климата COP29 в Баку Роберт Хабек определи тези страни като "големи бенефициенти" през последните десетилетия в сектора на петрола, въглищата и газа, които са спечелили "астрономически суми".

Той заяви, че тези "неочаквани печалби" трябва да се използват по-добре за защита на страдащите от глобалното затопляне, твърдейки, че това е "много последователна логика".

На срещата на ООН за климата в Баку, която ще приключи на 22 ноември, развиващите се страни настояват развитите страни колективно да отпускат поне по 1,3 милиарда евро на година за климатично финансиране - 13 пъти повече от сегашната сума.

Страните от ЕС по принцип признават, че трябва да бъдат отпуснати повече средства за борба с климатичните промени, но те също искат Китай и страни от Персийския залив да дадат своя принос.

Според 30-годишна класификация на ООН тези нации все още се считат за "развиващи се страни" и следователно страни получатели.

Хабек твърди, че ерата на въглищата, петрола и газа е приключила. Той настоя, че преходът към възобновяеми енергийни източници не може да бъде спрян, като посочи, че 85 на сто от новите инвестиции в енергетиката сега отиват към възобновяеми енергийни източници.

Германският министър на икономиката отбеляза, че се очаква секторът на изкопаемите горива и неговите лобита да се противопоставят на промяната. "Въпреки това данните и пазарите говорят на съвсем различен език", каза Хабек.