Производствените цени в България поеха нагоре през юли
Най-голямо годишно повишение на цените на вътрешния пазар е отчетено в добивната промишленост с 15%
Производствените цени в България растат през юли на месечна и годишна база. Докато обаче спрямо юни при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ цените се увеличават, то в сравнение с година по-рано отбелязват спад, отчита Националния статистически институт (НСИ).
Още по темата
Общият индекс на цените на производител нараства с 2,2% през юли спрямо юни. Месечно увеличение се наблюдава в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 8,1%, и в преработващата промишленост - с 0,4%, а в добивната промишленост е отчетено намаление - с 2,4%.
По-високи цени в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на мебели - с 3,3%, печатната дейност и възпроизвеждане на записани носители - с 1,3%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 1,1%. Спад в цените е отчетен при производството на химични продукти и при производството на изделия от каучук и пластмаси - с по 0,5%.
На годишна база общият индекс на цените на производител през миналия месец отчита повишение от 1,4%. Нарастване на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 8,9%, и в преработващата промишленост - с 2,3%. Понижение се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3,1%.
Покачване на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на мебели - с 11,9%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 10,7%, производството на изделия от каучук и пластмаси - с 9,9%. Съществен спад в цените се наблюдава при: производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 6,5%, производството на лекарствени вещества и продукти - с 5,3%, и производството, некласифицирано другаде - с 4,4%.
Индекси на цените на производител на вътрешния пазар
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар се покачва с 3,5% на месечна база. Увеличение се наблюдава в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 9,8%, и в преработващата промишленост - с 0,4%, докато в добивната промишленост намалява - с 0,8%.
По-високи цени в преработващата промишленост са отчетени при: ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 1,3%, производството на химични продукти и производството на лекарствени вещества и продукти - с по 0,8%. Спад на цените е регистриран при производството на основни метали - с 1,6%, и производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0,2%.
За година индексът на цените на производител на вътрешния пазар нарастват с 0,9%. Повишение на цените е отчетено в добивната промишленост - с 15%, и в преработващата промишленост - с 1,5%. Спад се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 2,1%.
Спрямо юли 2023 г. нарастване на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 9,8%, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 9,1%, и ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 9%. Намаление на цените е отчетено при: производството на лекарствени вещества и продукти - със 7,9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - със 7,4%, и производството, некласифицирано другаде - с 3,7%.
Индекси на цените на производител на международния пазар
Индексът на цените на производител на международния пазар нараства за месец с 0,2% и с 2,1% за една година.