Пекин залага рекорден бюджетен дефицит от 4%
Управляващите в Китай смятат да водят проактивна фискална политика с намерението да подкрепят икономическия растеж
Управляващите в Китай са постигнали споразумение да заложат за 2025 г. бюджетен дефицит в размер на рекордните 4 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това посочват два източника, запознати със ситуацията, цитирани от Ройтерс и БТА.
Китай
- "Да не боготворим скоростта": Китайският официоз пише, че се задава труден период
- Юанът спадна, след като Китай реши да заложи на по-слаба валута
- Инфлацията в Китай достигна петмесечно дъно през ноември
- Китайският бизнес: Внимавайте, американските чипове вече не са безопасни
- Китай се отваря за чужди инвестиции в стратегически сектори
Пекин запазва своята цел за ръст на китайската икономика с приблизително 5 процента през идната година, отбелязват източниците.
За 2024 г. в Китай е заложен бюджетен дефицит в размер на 3 процента от БВП. Увеличението му с 1 процентен пункт през 2025 г. се равнява на допълнителни държавни разходи, възлизащи на 1,3 трилиона юана (178,47 млрд. долара). Очаква се част от тези средства да бъдат предоставени под формата на икономически стимули за бизнеса и потребителите в Китай. Това ще стане в рамките на програмата на китайските власти, насочена към стимулиране на търсенето на стоки и услуги в страната, отбелязват анализатори.
Планът за увеличение на бюджетния дефицит на Китай е в съответствие с решенията на управляващите за провеждането на "по-проактивна" фискална политика. Целта на Пекин е да подкрепи икономическия растеж на страната, посочва Ройтерс.
Китай, който разчита на приходите от своя износ, може да бъде изправен пред по-високи мита върху вноса в САЩ. Това ще стане, ако избраният за американски президент Доналд Тръмп изпълни своите предизборни обещания за рязко повишаване на митата върху китайския внос. Изявленията на Тръмп разтревожиха китайските промишлени компании, чиито износ за САЩ се оценява на над 400 млрд. долара годишно, посочва Ройтерс.
Китайските фирми прогозират, че евентуалното налагане на по-високи мита върху вноса в САЩ ще доведе до намаляване на печалбите им. Това от своя страна ще се отрази негативно на техните инвестиционни планове и на бизнеса им като цяло.
Експортно ориентираните китайски компании отбелязват, че може да бъдат принудени да ограничат назначаването на нови служители и работници, както и да предприемат съкращаване на съществуващи работни места.