Пекин залага на пречистени отпадни води, за да задоволи питейните си нужди
От началото на 2023 г. в китайската столица са положени нови 729 километра тръби към канализационната мрежа
Пречистените битови отпадни води и дъждовната вода са се превърнали във втория най-значим водоизточник в Пекин. Това посочва общинското дружество "Управление на водните ресурси на Пекин" , което управлява водоснабдяването на китайската столица, предаде Синхуа.
Green Deal
- Mерките за стимулиране в Китай подкрепиха още повече апетита за риск
- Китай обеща на направи необходимото за постигане на целта от 5% растеж
- Китай иска пенсионерите да полагат доброволен труд заради недостиг на работна сила
- Китай започва да повишава пенсионната възраст от 2025 година
- С изненадващи ходове Китайската централна банка опитва да вдигне на крака икономиката
През 2023 г. в Пекин са рециклирарани 1,28 млрд. куб. м вода. По-голяма част от нея - 1,18 млрд. куб. м, е използвана за цели, свързани с опазването на околната среда, посочва "Управление на водните ресурси на Пекин".
"Рециклираната вода е съставлявала почти 30 процента от цялото потребление в града през миналата година. Това е рекордно високо ниво". Това отбелязва Фу Чаочън, който е ръководител на отдела за пречистване на отпадните води и управление на водните ресурси към дружеството.
От началото на 2023 г. в китайската столица са положени нови 729 километра тръби към канализационната мрежа. Капацитетът на мегаполиса за пречистване на отпадни води достига 7,85 млн. куб. м на ден, посочва Фу Чаочън.
В момента в Пекин се изграждат шест завода за рециклиране на вода.
Преди месец Китай обяви, че предприема спешни мерки за осигуряване на повече вода за ударения от сушата басейн на река Яндзъ, отпускайки финансова помощ. По този начин Пекин се опитва по изкуствен начин да предизвика валежи и разработвайки нови източници за доставка на вода в момент, когато рекордната гореща вълна нанася щети върху насажденията и добитъка.