Mерките за стимулиране в Китай подкрепиха чувствителните към риск валути
В това време доларът се колебае: индексът DXY, който измерва щатската валута спрямо 6-те основни валути, се понижи с 0,17%, недалеч от 14-месечното дъно
Американският долар се колеба в петък и се носочва към трети пореден месец на спад, тъй като инвеститорите претегляха данните от САЩ, за да преценят темпото на намаляване на лихвените проценти, докато размахът на мерките за стимулиране в Китай повишиха чувствителните към риск валути.
Йената падна до 145,57 йени за долар, най-ниската й стойност от 3 септември, тъй като управляващата партия в Япония провежда в петък едно от най-непредсказуемите лидерски състезания от десетилетия. Пазарите се подготвят за победата на твърдолинейния националист Санае Такаичи, изявен противник на по-нататъшните повишения на лихвените проценти в Япония.
Данните от петък показаха, че основната инфлация през септември в столицата на Япония съвпадна с целта на централната банка от 2%, знак, че икономиката напредва в изпълнението на критериите за по-нататъшни повишения на лихвените проценти.
Междувременно размахът от мерки за стимулиране на Китай тази седмица продължи да повишава апетита за риск, повишавайки акциите, суровините и чувствителните към риск валути. Стъпките досега включват намаляване на размера на парите, които банките трябва да държат като резерви, за да се освободят повече средства за кредитиране и множество намаления на основните лихвени проценти.
В четвъртък лидерите на Китай (членовете на Политбюро на Китайската комунистическа партия) обещаха да подкрепят затруднената икономика чрез намаляване на лихвените проценти и корекции на фискалната и паричната политика, подклаждайки очакванията за още повече стимули, които включват насоки за подкрепа на потреблението на домакинствата и стабилизиране на силно динамичния пазар на недвижими имоти.
Доларовият индекс DXY, който измерва щатската валута спрямо 6-те основни валути - еврото, британския паунд, японската йена, швейцарския франк, канадския долар и шведската крона - се понижи с 0,17%, недалеч от 14-месечното дъно, което достигна в сряда. Индексът е на път за четвърта поредна седмица на спад и трета поредна месечна загуба. Другият по-широк измерител WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спадна с 0,06%*.
Еврото спадна с 0,07% до 1,11688 долара за едно евро, което е спад от близкия му връх през юли 2023 г. по-рано този месец, на фона на опасенията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да се наложи да ускори усилията си за облекчаване на паричната политика, за да подкрепи затруднената икономика. Вчера ЕЦБ определи референтен курс от 1,1155 долара за едно евро.
Анализаторите на Deutsche Bank преразгледаха прогнозите си относно темповете на намаляване на основните лихвени проценти от ЕЦБ в полза на по-бързо облекчаване на политиката от европейския регулатор. Ако по-рано очакваха, че ЕЦБ ще намали лихвите с 25 базисни пункта. на тримесечие до края на 2025 г., сега се смята, че намаленията на лихвите ще настъпят по-бързо. Експертите очакват ЕЦБ отново да намали лихвите през декември и да ги понижи на всяка среща през първата половина на 2025 г.
Британският паунд спадна с 0,17% до 1,33882 щатски долара, но остава близо до две и половина годишен връх, който достигна тази седмица, а двете стокови валути - австралийският и новозеландският долар също се задържаха близо до многогодишни върхове поради плановете за стимулиране на Китай.
Австралийската валута се понижи до 0,6880 долара, но беше близо до 18-месечния връх, който достигна в сряда. В същото време "кивито" достигна 0,63065 долара, недалеч от деветмесечния си връх. Двете стокови валути се влияят и от търговията на двете страни с Китай.
Другите две стокови валути, които силно се влияят от котировките на петрола, канадският долар и норвежката крона поевтиняха съответно с 0,15% до 1,34831 канадски долара за един американски и с 0,32% до 10,56396 крони за един щатски долар. Фючърсите на американският лек петрол (WTI) поскъпнаха с 0,22% до 67.82 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent нараснаха с 0,18% до 71,73 долара за барел*.
Райън Брандъм, ръководител на глобалните капиталови пазари за Северна Америка във Validus Risk Management, каза, че данните показват, че икономиката на САЩ расте със силен темп и докато пазарът на труда се забавя, страховете на пазара за по-драстичен спад може да бъдат преувеличени.
"Това предполага по-предпазлив подход към намаляването на лихвените проценти, давайки приоритет на Фед да оценява заетостта и рисковете от инфлация", допълва Брандъм.
Инвеститорите ще следят индекса на цените на личните потребителски разходи, който трябва да бъде публикуван по-късно в петък, но анализаторите не очакват данните да променят съществено ценообразуването на пазара за лихвите в САЩ, освен ако няма огромна грешка.
*Валутнте курсове и котиповките на петрола са актуални към 09:30 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics.