С още три месеца да бъде удължен срокът за регистрация на лицата, занимаващи се с търговия на едро с нефт и продукти от нефтен произход, реши парламентът. Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия като в преходните разпоредби измениха Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Предложението е на Валери Симеонов от "Обединени патриоти", а текстът влиза в сила от 25 октомври 2019 г.


Емил Димитров от "Обединени патриоти" обаче смята, че няма нужда от ново удължаване на срока, защото, според данните, цитирани от него, от 15 хиляди потенциални обекта, подлежащи на регистрация, до момента са регистрирани 260. Те, според него, пак няма да се регистрират.

Вижте още снимки тук>>>

Авторът на поправката - Валери Симеонов, обясни, че се отлага с три месеца действието на една наредба, която е трябвало да влезе в сила "някъде на 26 юли". Управляващата коалиция има подготвен законопроект за административното регулиране на дейностите с нефт и нефтопродукти, по който е работено повече от шест месеца, съгласуван е с всички участници в търговията с горива, посочи той. Поради ваканцията на парламента обаче заради местните избори, няма да може да бъде гласуван в пленарната зала, преди влизането в сила на наредбата по приетия януари закон, който си е отвсякъде лобистки и драконовски, разясни Симеонов. Това е причината да поискаме отлагане с още три месеца и нищо повече, става въпрос за едно техническо отлагане, което няма как да бъде удължавано повече, допълни депутатът.

Снимка: Павлин Даскалов

С приетите промени в закона за тютюна НС забрани предлагането и продажбата на тютюневи изделия за пушене, съдържащи добавки, улесняващи вдишването или абсорбирането на никотина.

Изображенията на потребителските опаковки и на всякакви външни опаковки на тютюневите изделия, насочени към потребителите, трябва да отговарят на изискванията.

Забранява се и пускането на пазара на тютюневи изделия, за които не са предоставени, както се изисква, данни и информация на Института по тютюна и тютюневите изделия. Това важи и за електронни цигари и контейнери за многократно пълнене, за които не е представено уведомление и информация.

Разрешението за изкупуване на суров тютюн е със срок четири години, важи за територията на цялата страна и не може да се прехвърля на друго лице. Досега то беше безсрочно.

Снимка: Павлин Даскалов

Лицата и организациите за научни изследвания и висшите училища, които осъществяват научни изследвания, научно-приложна и иновативна дейност в областта на тютюна и/или тютюневите изделия, могат да притежават технически съоръжения, предназначени за рязане на тютюн.

В 14-дневен срок от придобиване или разпореждане с такова техническо съоръжение са длъжни да уведомят Министерството на икономиката.

По време на заседанието на парламента дребни търговци на горива се събраха на мълчалив протест. Причината беше именно нормативните промени, които на практика предизвикаха остри спорове между дребния и едрия бизнес.

С присъствието си пред Народното събрание "жълтите жилетки", както те сами се самоопределиха, настояха депутатите за пореден път да отложат срока за влизането в действие на наредбата към Закона за горивата, което се и случи.

Дребните търговци заявиха своята стачна готовност и се надяват на внасянето на необходимите промени в текстовете на закона във периода на отлагането.

Дребните търговци и превозвачи на горива са категорични, че няма да регистрират дейността си по сега действащите изисквания.

Законът за регулирането на административните дейности и търговията с нефт и нефтени продукти беше приет в началото на годината, но реално не работи заради отлагането на подзаконовите нормативни актове.

Преди предложението на Валери Симеонов наредбата трябваше да влезе в сила на 27 октомври.