Над 463 млн. лева ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост. Вече са сключени всички 284 договора за финансиране на предложения за изпълнение на инвестиции по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт". Това съобщава пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Над 397,5 млн. лв. от тях са от Механизма за възстановяване и устойчивост, а останалите - собствено финансиране на крайните получатели.

В саниране и внедряване на мерки за енергийна ефективност в административни сгради на 79 общини, пожарни служби, полицейски управления и централите на държавни институции ще бъдат вложени над 220 млн. лева.

Друга част от средствата ще бъдат за ремонт и мерки за повишаване на енергийната ефективност на културни институции в цялата страна. Сред тях са театри, над 60 народни читалища, музеи, библиотеки, културни центрове и художествени галерии. Знакови обекти като сградата на Софийската опера и балет, Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов", Драматично-куклен театър "Иван Радоев", Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив, Драматичен театър - Ловеч, Централната армейска библиотека на Българската армия в София също ще бъдат реновирани.

Предвижда се ремонт и обновяване на спортни зали, стадиони, спортни бази и комплекси, както и на закрити плувни басейни. Такива са спортен комплекс "Шабла", спортната сграда и стадиона на Попово, спортната база на Раднево, стадион "Тунджа", комплекс "Септември" в Симитли, спортен комплекс "Локомотив" - Варна, стадион "Георги Бенковски" - Видин, стадион "Берое" и тренировъчна спортна зала в Стара Загора, "Гребна база" във Видин, зала по борба в Бобов дол. Няколко проекта по процедурата планират ремонт на закрити плувни басейни - РЦ "Меден рудник", Бургас, ж.к. "Еленово-1", Благоевград, "Антон Митров", Велинград, Враца и др.

Инвестициите са насочени към внедряване на мерки за енергийна ефективност с цел постигане на минимум клас "В" на енергопотребление и спестяване на минимум 30% първична енергия в сградите, обект на интервенция. Дейностите по процедурата предвиждат текущ ремонт за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъпна среда и изграждане на хибридна фотоволтаична система за производство на електроенергия за собствени нужди.