Нова структура в ЕК ще следи за сигурността в енергетиката (видео)
Урсула фон дер Лайен се отчете за 100 дни от втория си мандат и заяви, че Европа е навлязла в нова ера на геостратегическа конкуренция
Европейската комисия създава нова структура - Колеж по сигурността. Това обяви на извънреден неделен брифинг в Брюксел нейният председател Урсула фон дер Лайен, която направи кратък отчет за 100 дни от мандата.
За нея изминалите близо три месеца са показали, че "Европа е навлязла в нова ера на геостратегическа конкуренция. Период , който несъмнено изисква бързо създаване на извънредни правила и извънредни мерки".
От първия си ден новата ЕК е показала, че бъде отворена за партньорства, но за съжаление "някои" са предпочели да се изолират и да нарушат утвърдени партньорски взаимоотношения. Това наложило ново усещане за спешност, според председателката, която не назова конкретни имена - но стана ясно, че идва реч за диалога и наложените санкции от страна на САЩ.
Фон дер Лайен обърна внимание, че сред изключително успешните резултати през този период е договорените 800 млрд. евро средства за сигурността на ЕС и го определи като "исторически момент".
Като спешни мерки, които търпят развитие и има вече резултати и инициативите в помощ на европейската индустрия и конкурентоспособност. Става дума за мерките в областта на тежката индустрия, селското стопанство и създадените вече специални ресорни Пактове за действие.
Изводът на Фон дер Лаен е, че новата геополитическа реалност е застрашила основните темели, на които се гради ЕС - върховенството на закона, търговията и диалога.
Те са били подложени на заплаха и са небходими дръзки действия. Затова се създава и новата структура на Брюксел - Колежът, в който ежедневно експерти ще получават бърза информация за сигурността, енергетиката .
За председателя на ЕК поетият път е един - Европа ще продължи да бъде отворена за нови партньорства, но ще действа дръзко в защита на нейните основни ценности.
Тя заяви още, че Европейският съюз остава ангажиран постепенно да се откаже от доставките на руски природен газ.
"Поемам ясен ангажимент за постепенното спиране на руския газ... Това е абсолютно необходимо", каза Фон дер Лайен пред репортери в Брюксел.
"Постигнахме успех, но, разбира се, винаги виждаме, че има вратички, за които трябва да внимаваме и по които да работим", допълни тя.