Депутатите отложиха с 1 година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци ("замърсителят плаща") на извънредно заседание на две четения, предава БТА.

Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС. При второто гласуване поправките бяха приети анблок със 161 гласа "за", двама - "против" и четирима "въздържал се".

Отменените текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на такса смет за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.

От 1 януари догодина при действащите текстове таксата би поскъпнала между 3 и 10 пъти във всяка българска община, обясни миналата седмица един от вносителите - Николай Нанков. По думите му причината за това е предвиденото изчисляване не на база данъчна оценка на имотите, а на база обитателите на имотите по постоянен и настоящ адрес.

С промените се осигурява допълнително технологично време за подготовка на общинските администрации в страната за определяне размера на таксата за битови отпадъци, посочват авторите на законопроекта. Предвижда се общините да могат да използват за текущи разходи през годината средствата за отчисления и обезпечения по Закона за управление и да не ги внасят по сметки на Регионалните инспекции по околната среда и водите, а след това да ги теглят оттам обратно.

Общините имат нужда да подготвят и разяснителна кампания, с която да информират населението за промените във формирането на таксата, отбелязват вносителите. Към момента общините не разполагат с обективна база данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата битови отпадъци. Неправилното ѝ определяне би ги изправило пред сериозен финансов риск, а от друга страна тежестта върху гражданите и фирмите ще е в пъти по-голяма от досега.

Срещу законопроекта за отлагането остро възразиха от "Възраждане", "БСП за България" и "Има такъв народ", но обявиха, че ще го подкрепят. Главната критика на депутатите от партиите беше, че новият законопроект няма да реши проблемите, а само ще отложи тяхното решаване за в бъдеще.

"Няма да посмеете, какво няма да посмеете - преди избори да вдигнете 10 пъти таксата битови отпадъци в малките населени места. Огромна част от вашите кметове на ГЕРБ живеят в малките населени места и умишлено поддържат ниска такса смет. Затова казвам - този законопроект, който внесохте, е позор", каза Ангел Янчев от "Възраждане", цитиран от БНТ. 

От "БСП за България" и "Има такъв народ" гласуваха "за" отлагането, но обясниха, че вотът им би бил различен, ако след година пак се поиска отлагане.

"С промените в закона за управление на отпадъците и местните данъци и такси се въвежда нов принцип за определяне на такса битови отпадъци - "замърсителят плаща". За съжаление една справедлива и добра идея трябва да бъде отложена, защото държавата и местната власт не си е свършила работа", допълни Борислав Гуцанов от "БСП за България".

"Ще подкрепим отлагането, ясно е, че няма разписани правила, този закон поне за нас е лобистки, защото ще облекчи фирмите, но ще натовари много гражданите. В ромските махали няма да го спазват. Този закон ще трябва да го преправим в следващия парламент, защото иначе ще го отлагаме всяка година", обясни Тошко Йорданов от ИТН.

"Така правят белите и богатите държави, ако искаме да бъдем като богатите държави, трябва да правим като тях, другото е икономика на бедността. Бизнесът и гражданите нямат стимул да разделят боклука. Новата такса смет, като законодателен подход, да я отложим, развращава", заяви Явор Божанков от ПП-ДБ.