Пред угрозата от по-нататъшен пазарен срив Мерц зове за защита на Германия
Европейски министри апелират за деескалация на напрежението
Лидерът на консервативния блок Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и бъдещ канцлер на Германия Фридрих Мерц призова днес за бързи действия за гарантиране на конкурентоспособността на Германия в отговор на сриващите се пазари, следствие на обявените американски вносни мита, предаде Ройтерс.
Американското правителство въведе универсална митническа ставка от минимум 10 процента върху вноса от почти всички търговски партньори на САЩ. Значително по-високи мита ще важат за определени страни в зависимост от търговския дефицит на САЩ с тях, като за ЕС от сряда, 9 април, ще важи ставка от 20 процента.
Основните борсови индекси се сринаха в понеделник, тъй като Тръмп не показа никакви признаци да оттегли тарифните си планове, а инвеститорите "наддаваха" за това дали нарастващият риск от рецесия може да накара Федералния резерв да намали лихвените проценти още през май, отбеляза Ройтерс.
Фючърсите, обвързани с индекса S&P 500, паднаха допълнително в понеделник с повече от 20% от най-високите си стойности, достигани някога. Това поставя бенчмарка напът да потвърди мечи пазар, след като страховете от рецесия удариха световните пазари, коментира Ройтерс.
"Ситуацията на международните пазари на акции и облигации е драматична и заплашва да се влоши допълнително. Ето защо е по-спешно от всякога Германия да възстанови международната си конкурентоспособност възможно най-бързо", обяви Мерц в изявление, изпратено до Ройтерс и цитирано от БТА.
"Този въпрос трябва да бъде в центъра на коалиционните преговори", добави той относно разговорите между ХДС/ХСС и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) за съставяне на правителство, повтаряйки призивите си за намаляване на данъците и свиване на бюрокрацията, както и за по-ниски цени на енергията.
На свой ред, канцлерът в оставка Олаф Шолц заяви, че е във връзка с европейски лидери и германски компании, за да осмисли всеобхватния тарифен режим на Тръмп и неговото въздействие върху финансовите пазари.
"Ние, разбира се, следим много внимателно ситуацията на международните финансови пазари", каза правителствен говорител на редовен брифинг за пресата в Берлин в понеделник, цитиран от Ройтерс.
През последните дни Шолц проведе разговори с британския премиер Киър Стармър и комисаря по търговията на ЕС Марош Шефчович, като бяха планирани и други срещи, добави говорителят.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в социалната си мрежа Truth SocialТрутх, че цените на петрола са надолу, лихвените проценти са надолу, а бавно движещият се Фед трябва да намали лихвите, цените на храните са надолу, няма инфлация... И добави, приветствайки собствената си политика и решения, че "добрите стари САЩ" са се възползвали от "злоупотребяващите държави", като изтъкна Китай.
"Дълго време малтретираните САЩ внасят милиарди долари седмично от злоупотребяващите страни с мита, които вече са в сила."
Какъв отговор готви ЕС?
Министрите на страните членки, отговарящи за търговията, се събират днес в Люксембург, за да решат как да отговорят на американските мита. Страните от ЕС ще се опита да сформират единен фронт срещу митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като вероятно ще бъде одобрен първият набор от целенасочени ответни мерки върху внос от САЩ на стойност до 28 млрд. долара.
Министърът на икономиката на Испания Карлос Куерпо заяви днес, че ще окаже натиск Европейския съюз да одобри помощ за секторите, които са засегнати от митата на САЩ. По думите на Куерпо министрите от ЕС ще обсъдят списък от продукти, които ще бъдат обхванати от контрамита, в отговор на тарифите, наложени за стоманата, алуминия и автомобилите.
Министърът на търговията на Ирландия Саймън Харис изрази увереност, че сред страните от ЕС има силен консенсус за "спокоен и премерен" отговор на митата на Тръмп. По думите му действията на ЕС са насочени към създаването на условия, които да накарат администрацията на САЩ да седне на масата за преговори.
Призивът за спокойни и пропорционални действия на ЕС и следването на целта за привличане към преговори бяха повторени и от нидерландския министър на търговията Рейнете Клевер. "Трябва да запазим спокойствие и да реагираме по начин, който да деескалира ситуацията. Фондовите пазари в момента показват какво ще се случи, ако веднага се насочим към ескалация. Ще бъдем обаче готови да вземем контрамерки, ако е необходимо, за да седнат американците на масата за преговори", каза тя.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек се присъедини към призива за спокойствие и единство. Той подчерта, че ЕС е в добра позиция да отговори на американските мита, но предупреди, че европейските страни не могат да решат този проблем самостоятелно. По думите му изчисленията на САЩ за митата "са безсмислица".