Светът се променя и една от промените е, че САЩ се оттеглят от традиционната лидерска роля. Това създава вакуум и създава място за Европа - да бъде по-привлекателна и за инвестиции, и за ролята си в световната икономика. За еврозоната това е възможност еврото да увеличи своето присъствие във финансовите пазари. Отлична възможност за България да бъде част от еврозоната точно в този момент. Това заяви в интервю за предаването "Панорама" директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. 

По думите й в световната икономика еврозоната е разпознаваема, а българският лев не е.

"Ако искаме да имаме висока инвестиционна привлекателност като част от еврозоната - ние може да очакваме нашият инвестиционен рейтинг да отиде нагоре. Това значи повече пари в България, повече работни места, това също значи възможно по-ниски лихви, защото имаме по-висока рейтингова позиция", обясни Георгиева.

Според нея негативната реакция в българското общество към присъединяването към еврозоната е плод на емоционалност.

"Левът е част от нашата принадлежност като българи и затова преминаването от лева към еврото де факто, т.е де юре, защото де факто ние сме вече там. Това за всички нас, за всички българи и за мен включително, това е емоционален момент, но когато си мислим за това, което сме наследили от дедите си, от които сме наследили България - то е било да гледаме напред", категорична е шефката на МВФ. 

Тя коментира и търговската война между САЩ и Китай, като заяви, че от нея победители не може да има.

"Защото и едната, и другата страна ще следват своите цели, те се адаптират към резултата от преговорите. Как се адаптират? Китайците се стараят да изместят своята търговия към други страни. И много важно за Китай - те най-сетне осъзнават, че трябва да увеличат вътрешното потребление. Китайската икономика е много по-голяма днес, отколкото беше преди 10 години. Тя не може да продължи да расте само въз основа на износ към другите страни. Защото другите страни казват - ние също искаме да развиваме своите икономики. Не е само Щатите. САЩ също имат дисбаланс. Те пък потребяват много, внасят много. Те трябва да го решават този дисбаланс с политики вътре в страната, да намаляват дефицита, да намаляват външния дълг, така че да може американската икономика да бъде по-самостоятелна", каза още Кристалина Георгиева.

Според нея търговската война между САЩ и Китай може би ще доведе до положителни резултати на база на промяна във вътрешната политика, която ще намали нуждата от бъдещи конфронтации между двете страни.