Колко ще струва преходът от въглища към зелена икономика
Пряко засегнати ще бъдат 94 000 души
Над 120 000 души ще бъдат повлияни от енергийния преход от въгледобив към зелена икономика. Пряко засегнати ще бъдат 94 000 души, а социалните разходи за безработица се изчисляват на 1.2 млрд. лева. Това каза Зорница Русинова, заместник-министър на труда и социалната политика по време на хибридната конференцията "Преходът към зелена икономика и заетост в България - посока, цели, политики, възможности и предизвикателства".
В момента се прави профил на всеки от тези хора, за да се видят неговите възможности и желание за преквалификация. "Проблемът е, че повечето от тези хора са в предпенсионна възраст и нямат стимул за преквалификация", подчерта Русинова.
"Най-голямата реформа за прехода към зелена икономика предстои в най-големите въглищни региони. Вече е избран изпълнител за регионалните планове, които ще започнат да се изпълняват през ноември следващата година", обясни заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Енергийното ведомство очаква идеи от регионалните организации, синдикати и неправителствен сектор да предлагат своите виждания за икономическата трансформация.
"Целта е това да се случи без сътресения. Средствата от 1,2 млрд. евро по Фонда за справедлив преход ще се допълнят и от Плана за възстановяване и устойчивост след COVID-19. За съжаление към момента са одобрени за реализация регионалните планове в три населени места- Стара Загора, Перник и Кюстендил. Но ще се стремим да подготвим реформите и да намерим финансиране и за останалите райони на страната - Бургас, Варна, Търговище, Сливен, Ямбол, Хасково, Габрово и Ловеч, в които въгледобивът и промишлеността са от голямо значение", разясни Жечо Станков.
По неговите думи, ще се даде шанс на технологиите на пазарен принцип да реализират всяка една от инвестициите, с основна цел да не се товарят гражданите и бизнеса допълнително. "Българското правителство ще се възползва от свободата, която дава Европейската комисия всяка страна сама да определя своя енергиен микс. Около 40% от енергията може да идва от атомни централи. България има възможност за съхранение на енергия чрез ПАВЕЦ Чаира, ще можем да съхраняваме зелен водород", обясни заместник-енергийният министър.
Не бива да се забравя, че България има 3.6 пъти по-голяма енергоемкост и въглеродна интензивност от страните в ЕС и преходът към кръгова икономика няма да бъде никак лесен.