Колко евтини всъщност могат да бъдат електромобилите?
Над 60 нови модела се очакват на пазара през следващите години на цена под 25 000 евро
Тъй като правителствата по целия свят настояват за преминаване от превозни средства с двигатели с вътрешно горене (internal combustion engine (ICE) към електрически превозни средства (EV), за да помогнат за декарбонизацията, надпреварата за производство на широка гама от EV модели е в ход. Както и компаниите за електрически автомобили, повечето големи автомобилни производители сега инвестират в развитието на своя EV бизнес, твърде наясно, че пазарът на превозни средства с ICE ще намалее през следващите десетилетия.
Но тъй като компаниите бързат да набавят компонентите, необходими за производството, заедно с металите и минералите, необходими за батериите за електроколи, те трябва да се борят с ограниченията на веригата за доставки и високите разходи. Това накара производителите на автомобили да налагат високи цени за своите електромобили, като разходите за закупуване на електрокола все още обикновено са много по-високи от алтернативата на ДВГ. Но сега ерата на евтините електромобили може да е точно зад ъгъла с обещания за по-достъпни опции, коментира специализираното издание Oilprice.
След огромна инвестиция в технологии за електромобили и производствени процеси, скоро можем да очакваме автомобилните производители да обявят набор от много по-евтини електрически модели. Tesla, един от лидерите на пазара на електромобили, се очаква да обяви автомобил от следващо поколение през следващата година с начални цени между $25 000 и $30 000. Това бележи значително намаление в цената на препоръчаната от производителите цена на дребно на съществуващия модел 3 от $41 990.
Докато Tesla обикновено се разглежда като по-скъпата, луксозна опция за електромобил, то други компании работят за намаляване на цената на своите електроколи, за да ги направят по-конкурентоспособни на пазар, доминиран от Tesla. Например, Chevy Bolt, Bolt EUV и Nissan Leaf са на цена под $30 000. Въпреки това, много търговци на дребно таксуват потребителите над $30 000.
С нарастването на цената на новите автомобили с ДВГ през последните години с около 30 процента, електромобилите най-накрая може да изглеждат по-достъпни за потребителите. И тъй като няколко града по света обявяват планове за забрана на продажбата на превозни средства с ДВГ през следващото десетилетие, много потребители търсят да преминат към електромобили, но доскоро на електроколите до голяма степен се гледаше като на колата на елита поради високата им цена.
Липсата на инфраструктура за зареждане също отблъсква мнозина. Но правителството на САЩ, подобно на много други по света, бързо въвежда политики, които подкрепят навлизането на електромобили, с планове за внедряване на основна електроенергийна инфраструктура в цялата страна.
Въвеждането на евтиния EV е подкрепено допълнително от впечатляващия данъчен кредит от $7500 на администрацията на Байдън, целящ да насърчи потребителите да преминат към електроколи. Данъчният кредит беше обявен съгласно Закона за намаляване на инфлацията от 2022 г. (IRA), за да се подобри достъпността на електромобилите за потребителите. Въпреки че се очаква по-малко нови електромобили да отговарят на условията за кредит след влизането в сила на новите изисквания на Министерството на финансите.
През 2022 г. Министерството на транспорта и енергетиката на САЩ обяви почти 5 милиарда долара финансиране за Националната програма за формула за инфраструктура за електрически превозни средства, създадена чрез Закона за инфраструктурата на президента Байдън. А през февруари тази година Министерството на енергетиката обяви, че ще инвестира 7,4 милиона долара в седем проекта за разработване на инфраструктура за зареждане на електромобили със средна и тежка натовареност и водороден коридор в полза на милиони шофьори в 23 щата.
Очаква се това да подкрепи навлизането на електромобили, тъй като производителите на автомобили обявяват по-конкурентни модели с по-ниски цени.
Досега цената на електромобилите на основните пазари беше между 45 и 50 процента по-висока от сравним модел ДВГ, с изключение на Китай, където е с около 10 процента по-висока. Китай успява да постигне тази ниска ценова точка благодарение на огромната си роля в производството на компоненти за електромобили, както и на господстващото си положение в минната промишленост на метали и минерали. Така си Китай си осигурява около 60 процента от световните доставки на литий само през миналата година.
Над 60 нови модела електромобили се очаква да бъдат пуснати на пазара през следващите години, много от които на много по-ниски цени от тези на пазара в момента. През март Volkswagen обяви модел на европейския пазар на цена под 25 000 евро. Стартъпът Fisker се надява да пусне своя кросоувър PEAR на цена от $29 000 в САЩ през 2024 г., докато GM се очаква да пусне своя електрически спортен автомобил Chevrolet Equinox на цена под $30 000 по-късно тази година. Очаква се тези превозни средства да променят пазара на потребителски автомобили в САЩ, като вземете предвид допълнителните данъчни кредити, които купувачите биха могли да получат според законодателството там.
Въпреки че моделите електроколи от висок клас все още ще бъдат налични, потенциално предлагащи по-дълъг обхват, по-мощна батерия и по-високи скорости - точно както при превозните средства с ДВГ, развитието на евтините електромобили е в ход и скоро ще бъде широко достъпно.
С добавянето на впечатляващ данъчен кредит в САЩ и с подобни схеми, налични в други части на света, потребителите вероятно ще се надпреварват да се сдобият с евтин EV модел, докато държавните стимули все още са в сила.