Инфлацията във Франция и Испания се забави под 2%, като затвърждава нагласите, че Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да ускори темпа на намаляване на лихвените проценти, предава Bloomberg, цитирана от Yahoo Finance.

Потребителските цени във втората по големина икономика в еврозоната са нараснали с 1,5% на годишна база през септември, като се забавя под 2% за първи път от над 3 години, главно заради спада в разходите за енергия. Това се дължи главно на спада при цените на енергията, съобщи статистическата агенция Insee в петък. Показателят е доста под прогнозата за средно 1,9%, направена в проучване на Bloomberg сред анализатори.

В Испания се наблюдава сходна тенденция, като инфлацията се понижи до 1,7% за горивата, електроенергията и храните. Анализаторите очакваха 1,9%.

Охлаждането на инфлацията в 20-членния блок позволи на ЕЦБ да понижи депозитната си лихва два пъти тази година, като повечето централни банкери се застъпиха за постепенно облекчаване на паричната политика. Изненадващо свиване в икономиката на частния сектор обаче засили залозите, че разхлабването скоро ще бъде ускорено.

Имаше допълнителни признаци на слабост в петък в Германия, където безработицата нарасна с повече от очакваното този месец - знак, че друга икономическа криза оказва все по-голямо влияние върху пазара на труда.

След данните от петък пазарите увеличиха залозите за още едно понижение на разходите по заемите с четвърт пункт на 17 октомври, като сега оценяват вероятността за такъв сценарий на 80%.

ЕЦБ обаче предупреди, че покачването на цените в региона вероятно ще се увеличи отново по-късно тази година, като отстъплението обратно към целта едва ли ще бъде напълно завършено до края на 2025 г.

Централните банкери ще получат по-ясна представа за ситуацията през следващите дни. Италия и Германия ще публикуват данни за инфлацията в понеделник, а докладът за потребителските цени в еврозоната ще бъде оповестен във вторник.

За ЕЦБ обаче данните за общата инфлация отстъпват на заден план пред показанията за ценовия натиск в сектора на услугите, който през август надхвърли 4% и често се посочва от "ястребите" като основание за предпазливост при намаляването на лихвите.