Инфлацията в еврозоната сериозно се забавя през август
Най-сериозно влияние имат цените на енергоизточниците
Общата годишна инфлация в еврозоната се забавя сериозно през август, като следва тенденцията във водещите икономики в региона. Тя достига 2,2% през месеца, което е с 0,4 процентни пункта по-малко спрямо предишния месец и се доближава все повече до целта на Европейската централна банка от 2%, сочат предварителните данни на европейската статистическа служба Евростат.
Още по темата
Базисната инфлация, която изключва волатилни елементи като храни и енергоносители, също се забавя. Тя достига ниво от 2,8% през август, като намалява отново с 0,1 пр. п. спрямо юли. Така се доближава до нивото на общата инфлация, макар и със значително по-бавен темп.
Разглеждайки отделните основни компоненти на инфлацията, секторът на услугите отново е с най-голям ръст - 4,2% спрямо нивото от 4% през юли. На второ място по ръст са категорията на храните, алкохола и тютюневите изделия, които поскъпват с 2,4%, спрямо 2,3% през юли. Ръстът на неенергийните промишлени стоки обаче се забавя - до 0,4% спрямо 0,7% месец през юли. Най-сериозно влияние за забавянето на общата инфлацията обаче имат енергоизточниците, при които дори се отчита дефлация от 3% спрямо ръста на цените от 1,2% през юли.
На месечна база еврозоната отчита инфлация от 0,2%.
По-рано стана ясно, че потребителските цени във Франция също се забавят през август, като достигат 3-годишно дъно от 2,2% спрямо 2,7% през юли.
В четвъртък пък излязоха данни за инфлацията в Германия и Испания, които също показаха забавяне. В Германия ръстът на потребителските цени се е забавил до 2%, колкото е и целта на ЕЦБ, а в Испания - до 2,4%.
Според данните на Евростат за останалите по-големи икономики на еврозоната инфлацията в Италия се е забавила до 1,3% през август ( спрямо 1,6% през юли), а в Нидерландия - до 3,3% (3,5% през юли). Най-ниска е инфлацията в Литва - 0,7%.
В пет държави потребителските цени са се увеличили през август спрямо предишния месец - Гърция от 3% до 3,1%, Латвия от 0,8% до 0,9%, Малта от 2,3% до 2,5%, Словакия от 3% до 3,2% и Финландия от 0,5% до 1,1%.
"Инфлацията в еврозоната спада според предвижданията на Европейската централна банка (ЕЦБ), намалявайки риска по-нататъшните понижения на лихвите да провалят дезинфлацията", заяви днес по време на лекция в естонската столица Талин членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Избаел Шнабел, цитирана от Ройтерс и БТА.
"Последните данни съответстват на основния сценарий, според който инфлацията ще се понижи устойчиво до заложената цел от 2% до края на 2025 г.", отбелязва Шнабел. "Наред с признаците за потенциално понижение на икономическия импулс в други части на света, има по-малък риск по-нататъшното умерено и постепенно смекчаване на политиката да попречи на завръщането към ценовата стабилност", добави тя.