Ръководителят на асоциацията на германските работодатели Райнер Дулгер изрази скептицизъм спрямо предложените от правителството данъчни облекчения за квалифицирани чуждестранни работници, пристигащи в страната, предаде ДПА, на която се позова БТА.

Позицията на работодателите идва на фона на изводите от проучване, че "Германия остарява".

Предложението е част от по-широка инициатива на коалиционното правителство в Берлин, насочена към стимулиране на икономическия растеж в страната и справяне с хроничния недостиг на квалфицирани служители чрез привличане на имигранти.

Възможно е по този начин да бъде създадено и напрежение на много работни места, допълни Дулгер. По думите му по-широки данъчни облекчения за всички работещи също биха направили Германия по-привлекателна дестинация за квалифицирани чуждестранни работници.

Предложението предвижда новопристигналите от чужбина квалифицирани служители да получат отстъпка от съответно 30, 20 и 10 процента от данъка върху доходите си за първите три години.

Търговският сектор вече разкритикува планираните мерки.

Проучване Федералния институт за изследване на строителството, градските дела и пространствено развитие (BBSR) от преди месец показа, че населението на Германия в трудоспосбна възраст ще намалее с 2 на сто до 2045 г. Това ще стане на фона на увеличаващо се население на страната с 0,9 на сто до посочената дата, или с 800 000 души. Населението се очаква да расте заради по-висока нетна миграция.

Броят на хората на възраст 67 или повече години, които отговарят на условията за пенсиониране, от друга страна, ще се увеличи с 13,6 на сто или 2,2 милиона души, според прогнозата. Германски експерти вече предупредиха, че най-голямото предизвикателство за икономиката ще бъдат ограниченията на растежа поради недостиг на работна сила, като в момента са незаети около 1,57 милиона работни места.

През 2023 г. нетната миграция към страната компенсира негативните тенденции свързани с раждаемостта в Германия и застаряващото население, което ще доведе до увеличение с 300 000 до нов рекорд от 84,7 милиона души.

Германия "остарява и населението й става все по-разнообразно", каза министърът на строителството Клара Гейвиц. Предизвикателствата пред страната през следващите две десетилетия ще включват "осигуряване на квалифицирани работници, интеграция, по-подходящи за възрастта жилища, цифровизация в цялата страна и адаптиране на социалните инфраструктури", допълни Гейвиц.