Финансов инструмент за 750 млрд. евро обяви ЕК за справяне с кризата
Така 7-годишната бюджетна парична рамка на Европейския съюз възлиза на общо 1,85 трлн. евро
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи създаването на нов инструмент за възстановяване от коронавирусната криза, наречен "Следващо поколение ЕС", който е в размер на 750 млрд. евро, предава БНР.
Тя заяви пред пленарната сесия на Европейския парламент, че "Следващо поколение ЕС" заедно с основната 7-годишна бюджетна финансова рамка на Европейския съюз възлизат на 1,85 трлн. евро.
Фон дер Лайен добави, че "средствата в размер на 750 млрд. евро ще бъдат взети от Комисията под формата на заеми от пазарите, като 500 милиарда евро ще бъдат разпределени под формата на безвъзмездни средства и 250 милиарда евро под формата на заеми".
"Парите ще се набират, като временно се повиши таванът на собствените ресурси, което ще позволи на Комисията да използва своя изключително силен кредитен рейтинг, за да заема средства на финансовите пазари. Това е неотложна и изключителна необходимост по време на неотложна и изключителна криза. "Следващо поколение Европейски съюз" ще инвестира в поправката на нашата социална машина, в защитата на Общия пазар и ще помогне за връщането на баланса в Европа", посочи тя пред европейските депутати.
Председателят на Еврокомисията добави, че по този начин ще се ускори хода към зелено, дигитално и устойчиво бъдеще, което е и бъдещето на следващото европейско поколение.
Тя също така заяви пред европейските депутати, че Европейският съюз е изправен пред избор, при който всяка страна трябва да реши дали ще върви сама, или ще участва в съвместния отговор заедно с другите страни.
"Това е моментът на Европа", каза фон дер Лайен и добави, че "нашата готовност да действаме трябва да отговори на предизвикателствата, пред които сме изправени всички".
В тази връзка Урсула фон дер Лайен призова членовете на ЕС, които гледат с неохота на плановете на ЕК, да "оставят настрана предразсъдъците си" и да подкрепят предложеният от Комисията фонд за възстановяване от коронавируса в размер на 750 млрд. евро.
"Утре цената на бездействие в тази криза ще бъде далеч по-скъпа за нас. Важното е тук да поставим заедно основите на нашето бъдеще", каза тя пред европейските депутати.
"Нека оставим настрана старите предразсъдъци", призова тя.
"Не искам да видя Европа, затънала в дългове. Трябват ни свежи пари за нови, свежи идеи", заяви председателят на Европейската народна партия Манфред Вебер и поиска Съветът също да даде гаранции, че тези пари няма да се харчат без одобрението на Европейския парламент.
Той се обърна към "пестеливата четворка" в лицето на Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания с три аргумента:
"На първо място, нашите фирми, а и вашите, няма да успеят, ако няма успешен общ пазар. Така че е във ваш интерес да направите целия ЕС успешен. Вторият аргумент - виждаме, че е в ход преразпределението на световната икономическа мощ. Аз не искам да видя Китай като големия печеливш, а Европа - като големия губещ. Третият аргумент - през 2008 - 2010 година вече се сблъскахме с явлението "изгубено поколение". Европа не може да понесе още едно такова поколение при тази криза".
"Не сме тук, не за да се пазарим, а за да построим бъдещето на Европа. Съветът се държи като че ли нищо не се е случило", каза от своя страна и председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия.
"Забележително е предложението на Урсула фон дер Лайен за набиране на пари на финансовите пазари, подчерта председателят на "Обновете Европа" Дачиан Чолош. - Нека бъда ясен. Това е пакет за всички страни-членки. И всички те се нуждаят от него, независимо колко са засегнати в здравеопазването или икономиката. Защото общият пазар е заложен на карта. И ако той се провали, всички граждани и бизнеси в ЕС ще пострадат."
От "Идентичност и демокрация" критикуваха плана, който според тях, ще вкара Европа в дългова криза.