Китайският пазар става все по-малко привлекателен за европейските компании заради неосъществените реформи и увеличаването на предизвикателствата, сочи годишен доклад на Европейската търговска камара в Китай, предаде ДПА, на която се позова БТА.

В доклада се изтъква, че за някои компании ползите от инвестиране в Китай вече са по-малко от понасяните щети.

Камарата, която представлява около 1700 свои членове, настоя Пекин да предприеме конкретни мерки, за да отговори на опасенията на компаниите.

Президентът на камарата Йенс Ескелунд заяви, че е достигната "повратна точка" и инвеститорите вече гледат под лупа операциите си в Китай, тъй като проблемите стават повече от ползите.

"Макар че потенциалът на Китай все още е голям, положението изисква повече действия от страна на китайското правителство, а не повече планове за действие", изтъкна Ескелунд и допълни, че много компании вече се оглеждат и мислят да преместят бизнеса си от страната.

В доклада се дават над 1000 препоръки към Пекин, за да бъде възстановено позагубеното доверие, посочва ДПА.

Всъщност Ескелунд повтаря констатациите от пролетния доклад на Европейската камара в Китай.

Проучване на организацията показа още през месец май, че делът на европейските фирми, които класират Китай като водеща инвестиционна дестинация, е достигнал рекордно ниско ниво. По информация на Ройтерс от тогава, Камарата заяви в последното (към месец май) издание на своето проучване на бизнес климата, че перспективите за правене на бизнес в Китай са най-ниски в 20-годишната история на изследването, като над 1/4 от анкетираните са песимистично настроени за текущия си потенциал за растеж, а 44% имат негативно отношение за перспективите напред.

"Докато китайското правителство често сигнализира за намерението си да подобри бизнес средата, сега трябва да видим конкретни действия за възстановяване на доверието на инвеститорите", изтъкна Ескелунд през пролетта.