ЕК: Световната суша заплашва доставките на храни и производството на енергия
Има спешна необходимост от хуманитарна подкрепа и мерки за адаптиране
Рекордните температури и преобладаващата липса на валежи са оказали въздействие върху продоволствената сигурност, поминъка и производството на енергия в много региони по света, констатира Европейската комисия (ЕК).
През юли 2024 г. глобалните температури достигнаха безпрецедентни нива, като преминаха историческите рекорди, когато отбелязаха средно ниво от 17,16 градуса по Целзий. Тези екстремни топлинни явления предизвикаха изпаряване на водата в почвите оставяйки растителността и биологичното разнообразие по-уязвими и подложени на стрес в много региони на света. В съчетание с необичайно ниските нива на валежите това е довело до по-ниски от нормалните нива на големи речни басейни като Амазонка, Ла Плата и Замбези, оказвайки влияние върху икономиките и по-широките екосистеми, от които са част.
Рядката комбинация от три основни климатични фактора — Ел Ниньо, положителната фаза на дипола в Индийския океан (явление при което западната част на океана става по-топла от изочната, бел. ред,.) и топлата фаза на тропическия Северен Атлантически океан — е допринесла, заедно с изменението на климата, за засилване на условията на суша в Южна Америка, Южна Африка и части от Средиземноморието и Източна Европа.
Региони, в които климатичните аномалии са най-тежки
Глобалният преглед на сушите — септември 2024 г., публикуван от Съвместния изследователски център (JRC) към Европейската комисия, показва тежестта на тези температурни и валежни аномалии.
Няколко региона на света са имали много изразени топли температурни аномалии. През юли 2024 г. тези аномалии надхвърлят 3 градуса по Целзий в Северозападна Северна Америка, Източна Канада, Средиземно море, Източна Европа, Югоизточна и Централна Африка, Иран, Западна и Централна Русия, Япония и Антарктида.
През периода от август 2023 г. до юли 2024 г. са открити общо 52 отделни метеорологични явления с удължена суша, като най-големите и най-дълготрайни са над Южна Америка, Централна и Източна Азия, Централна Африка и Северна Америка.
Въздействието на сушата върху селското стопанство и продоволствената сигурност
Сушите, заедно с горещите вълни и топлите периоди, засягат производителността на културите в няколко региона на Европа, Южна Африка, Централна и Южна Америка и Югоизточна Азия.
Земеделските стопани в районите, засегнати от продължителни засушавания, са изправени пред намаляване на добивите и проблеми с културите, с потенциално въздействие върху доходите и местните икономики. Тези въздействия са особено изразени в райони без устойчиви напоителни системи или пряк достъп до прясна вода.
Екстремните суши тласкат милиони хора от хранителния стрес до кризисните нива в много региони по света. С по-малко налични храни уязвимите групи от населението ще бъдат допълнително изложени на глад и недохранване. В Южна Африка се очаква милиони хора да се нуждаят от хранителна помощ през следващите месеци.
Въздействието на сушата върху енергетиката и транспорта
Реките, езерата и водните резервоари са изсъхнали в резултат на комбинацията от продължителна липса на дъжд и силно изпаряване, причинено от високите температури.
В Южна Америка реки като Амазония са на тревожно ниски нива на водата, застрашавайки селското стопанство, снабдяването с питейна вода, транспорта и производството на водноелектрическа енергия.
В Южна Африка много ниският воден поток на река Замбези — важен източник на водноелектрическа енергия за няколко страни — причинява недостиг на електроенергия и прекъсвания на електрозахранването, с няколко косвени последици.
Сериозният недостиг на вода в Мароко, Испания, Италия и Южна Африка принуждава правителствата да прилагат ограничения за използването на вода. В басейна на Нил и в някои части на Южна Америка споровете за правата върху водите вече са належаща загриженост.
Прогноза за сушата: спешна необходимост от хуманитарна подкрепа и мерки за адаптиране
През следващите месеци Централна Африка и Северна Европа може да изпитат по-влажни от средните условия, но общата тенденция предполага, че в много от засегнатите региони ще продължат да съществуват сухи и по-топли от средните условия, което допълнително намалява речните потоци и натоварва водните ресурси.
С оглед на влошаващите се условия на суша международното сътрудничество и навременните интервенции са от решаващо значение за подпомагане на населението в някои от най-засегнатите райони. Необходима е спешна хранителна помощ, особено в Южна Африка, където се очаква над 30 милиона души да имат нужда от помощ между октомври 2024 г. и март 2025 г.
Системите за ранно откриване като мониторинг на сушите могат да предоставят на земеделските стопани и създателите на политики доказателства за подкрепа и ускоряване на предвиждането и реагирането на сушата. Използването на устойчиви на суша култури, които използват по-малко вода и издържат по-добре на топлина, може да помогне за намаляване на загубите, особено когато се комбинират с агролесовъдни техники, консервационна обработка и сеитбооборот.
Ефективното управление на водите (включително например намаляването на загубите на вода по тръбопроводите на мрежата), подобрените устойчиви напоителни системи и инвестициите в събирането и обезсоляването на дъждовната вода могат да допринесат за изграждането на устойчивост на водата.
Глобалният преглед на сушите — септември 2024 г. се основава на най-новия анализ на Съвместния изследователски център (JRC) към ЕК и използва данни от европейските и глобалните обсерватории на сушите, които са част от Службата за управление на извънредни ситуации по програма "Коперник". Използвана е и информация от други инструменти за мониторинг на климата и сушите.