ЕК одобри Стратегическия план на България за повече от 8 млрд. евро
Включени са и интервенции, насочени към схемите за качество, към крайни продукти с по-високи екологични изисквания
Европейската комисия одобри Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г., съобщи МЗХГ.
Още по темата
Бюджетът за всички интервенции, разписани в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г. е малко над 8 млрд. евро (8 060 113 677 евро).
По интервенциите за Директни плащания финансовият ресурс възлиза на 4 400 517 396 евро, а за инвестиции в селските райони са предвидени 3 529 075 550 евро.
В допълнение на това са предвидени и специални интервенции за лозаро-винарския сектор на стойност 98 935 535 евро, за пчеларство 25 798 563 евро и 5 786 635 евро за секторни интервенции.
"Стратегическият план създава възможности и предоставя финансови инструменти за много широк набор от бенефициери като растениевъди, животновъди вкл. пчелари, биопроизводители, както и за лозаро-винарския сектор, общините в селските райони и други", коментира министърът на земеделието Явор Гечев след информацията от Брюксел за одобрение на Плана.
Той посочи още, че за първи път в Стратегическия план има интервенции насочени към схемите за качество, към крайни продукти с по-високи екологични изисквания. Явор Гечев отбеляза, че и през новия финансов период ще има интервенции за инвестиции в земеделските стопанства, както и в преработката/маркетинг на селскостопански продукти. Отново ще има и подпомагане за младите стопани.
По отношение на екологичните действия планът ще гарантира, че над 80 процента от обработваемата земя има минимално почвено покритие в чувствителни периоди, за да се подобри качеството на почвата.
Планът на България предвижда и конкретни инвестиции за увеличаване на площите с биологично земеделие. Финансирането за развитие на селските райони ще помогне за справяне с предизвикателствата на обезлюдяването, бедността и застаряващото население. Планът ще подпомогне създаването на 9413 работни места и 650 инфраструктурни инвестиции в селските райони. Те включват изграждане или реконструкция на водоснабдителни системи или реконструкция на местни пътища, училища и детски градини. Повече от 5200 млади фермери също ще получат специална подкрепа за установяване.
България внесе първите си предложения за стратегически план за ОСП на 25 февруари 2022 г. след консултации със заинтересованите страни. След това изпрати своите преразгледани предложения, отнасящи се до забележките на ЕК, на 22 ноември.
За да бъде одобрен, всеки план трябва да бъде пълен и съвместим със законодателството, както и достатъчно амбициозен, за да изпълни целите на ОСП и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата. Новата ОСП ще влезе в действие на 1 януари 2023 г., се казва в съобщение на Европейската комисия. цитирано от БТА.