Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом може да даде тласък на сливанията и придобиванията на банки. Около това мнение се обединиха главни изпълнителни директори на финансови компании и анализатори на банкова конференция в Ню Йорк, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Участниците във форума очакват бъдещата президентска администрация на Тръмп да назначи представители в регулаторните институции, които са по-склонни да дадат зелена светлина на големи по мащаб сделки в американския банков сектор. Те прогнозират значителни печалби, ако тези регулаторни органи облекчат капиталовите изисквания, на които трябва да отговарят банките в САЩ и им позволят по-лесно да сключват сделки, свързани с придобиване на активи.

Регулаторите в САЩ трябва да позволяват и на по-големите регионални банки да придобиват други компании от банковия сектор и да увеличават своите активи. По този начин и банковите гиганти в САЩ ще бъдат изправени пред по-сериозна конкуренция, което ще се отрази положително на сектора, посочват експерти.

"Ако не предприемем нищо (в сферата на банковите сливания и придобивания), пазарът ще бъде доминиран от четири наистина големи банки, които ще стават дори по-големи." Това посочва Том Мишоу, който е президент и главен изпълнителен директор на инвестиционната банка "Кийфи, Брюет енд Уудс" (Keefe, Bruyette & Woods).

Една сделка може да се окаже важен знак за готовността на бъдещата администрация на Тръмп да облекчи сливанията и придобиванията в банковия сектор. Регулаторните органи трябва да се произнесат по споразумението, съгласно което банковата група "Кепитъл Уан Файненшъл Груп" (Capital One Financial Group) придобива компанията за финансови услуги "Дискавър Файненшъл" (Discover Financial) за 35,3 млрд. долара, посочва Ройтерс.

Еmarketer подреди (по информация от Федералния резерв) 10-те най-големи американски банки (по активи към март 2024 г.). Ясно може да се види разграничителната линия (по стойност) между първите четири и останалите.

  • JPMorgan Chase - $3.5 трлн. 
  • Bank of America - $2.6 трлн. 
  • Wells Fargo - $1.7 трлн.
  • Citibank - $1.7 трлн.
  • U.S. Bank - $669.4 млрд.
  • PNC - $562.0 млрд.
  • Goldman Sachs - $549.2 млрд.
  • Truist Bank - $526.7 млрд.