По предварителни данни и оценки на разходите и трансферите по държавния бюджет надвишават приходите, помощите и даренията за първите два месеца на 2025 г., като се очаква салдото по държавния бюджет да е дефицит в размер на около 1,5 млрд. лв. (0,7 % от прогнозния БВП), съобщи Министерството на финансите (МФ).

Министерството същевременно отчете данните за касовото изпълнение на държавния бюджет към 31 януари 2025 г., според които превишението на приходите над разходите и трансферите е положително в размер 0,1 млрд. лв. при прогнозиран дефицит от 0,4 млрд. лева. Това се дължи основно на постъпилите непредвидени в разчета за януари 2025 г. средства по споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Кралство Дания за сътрудничество в областта на материалните ресурси за отбрана в размер на около 0,35 млрд. лв., отбеляза МФ. 

Към края на февруари (по предварителни оценки) разходите и трансферите по държавния бюджет са по-високи от размера на приходите и помощите за този период. Това наложи Министерският съвет със свое решение да одобри финансиране на трансфери от държавния бюджет към бюджета на държавното обществено осигуряване и към бюджетите на общините за сметка на наличности от предходната година. В съобщението си МФ отбелязва, че "по този начин бе обезпечено необходимото финансиране за нормалното функциониране на всички бюджетни системи, в т.ч. изплащане в нормативно регламентираните размери на дължимите социални плащания, разходите за персонал и други".

МФ представя основните параметри по консолидираната фискална програма (КФП) към края на февруари по предварителни данни и оценки.

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец февруари 2025 г. се очаква да бъде отрицателно в размер на 1,0 млрд. лв. (0,5 % от прогнозния БВП). За сравнение на съпоставима база (при елиминиране на трансакцията за възстановени разходи от сметка за чужди средства на МРРБ) бюджетното салдо по КФП към края на февруари 2024 г. е дефицит в размер на 0,2 млрд. лв. (0,1 на сто от БВП). На месечна база се очаква дефицитът за февруари 2025 г. да възлезе на около 1,6 млрд. лв.

КФП (консолидираният бюджет) съдържа публичните разходи, като освен републиканския бюджет, в нея влизат още бюджетите на съдебната власт, общините, на ДОО, НЗОК, ВУЗ, БАН, БНР, БНТ, както и приходите и разходите по извънбюджетните сметки и фондове към министерства и ведомства, както и европейските средства.

На база на предварителни данни и оценки се очаква приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2025 г. да бъдат в размер на 11,0 млрд. лв. и нарастват с 1,1 млрд. лв. (10,6 на сто) спрямо отчетените за първите два месеца на 2024 година. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи, които нарастват спрямо февруари 2024 г. c 13,0 % (1,0 млрд. лв. в наминално изражение) докато неданъчните приходи и постъпленията в частта на помощите и даренията са близки до отчетените за същия период на 2024 г.

Разходите по консолидираната фискална програма (включително вноската в бюджета на ЕС) към февруари 2025 г. са в размер на 12,0 млрд. лева. За сравнение, разходите по КФП за първите два месеца на 2024 г. бяха в размер на 9,0 млрд. лв., като следва да бъде взето предвид, че през месец февруари 2024 г. има отчетена трансакция по възстановяване на разходи от сметка за чужди средства на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обратно към бюджета на министерството* в размер на 1,2 млрд. лв. Съгласно бюджетната методология на касова основа възстановените разходи от сметката за чужди средства са отчетени в намаление на разходите по бюджета на МРРБ в частта на капиталовите разходи, където през декември 2023 г. е отчетен касов разход в същия размер. Поради тази причина в касовия отчет към края на февруари 2024 г. капиталовите разходи по КФП са отрицателни в размер на 0,8 млрд. лв. При елиминирането на тази трансакция, с оглед съпоставимост на данните с 2024 г., разходите към края на февруари 2025 г. нарастват с 1,9 млрд. лв. (18,2 %). Нарастване на разходите се очертава при социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии и други.

Частта от вноската в бюджета на ЕС, изплатена към 28.02.2025 г. от централния бюджет, възлиза на 0,3 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

ИЗБРАНО