Европейската комисия съобщи днес, че настоятелно призовава България, Испания, Латвия, Малта, Португалия и Румъния да въведат изцяло европейските правила за автомобилното застраховане.

Комисията изпраща мотивирани становища до тези държави, защото те не са съобщили, че са въвели европейското законодателство напълно, предаде кореспондентът на БТА в Брюксел Николай Желязков. Европейските правила целят да се подобри защитата на пострадалите при пътни произшествия в ЕС. Правилата изясняват обхвата на тази защита, улесняват се проверките на задължителната автомобилна застраховка и се въвежда възможност за обезщетяване на пострадалите в случай на неплатежоспособност на отговорния застраховател. Европейските правила улесняват смяната на застраховател.

Срокът за въвеждането на европейските изисквания в националното законодателство беше до 23 декември 2023 г., а през януари тази година ЕК изпрати официално уведомително писмо до засегнатите държави. Заради липсата на задоволителен отговор, комисията реши да изпрати мотивирани становища и даде срок от два месеца за предприемане на необходимите действия преди да отправи иск до Съда на Европейския съюз, се посочва в съобщението.

Какви са етапите на една наказателна процедура

В документите си ЕС обяснява защо се открива такава процедура.

Ако съответната държава членка не съобщи за мерки, изцяло транспониращи разпоредбите на директивите, или не коригира предполагаемото нарушение на правото на ЕС, Комисията може да образува официално производство за установяване на нарушение.

Самата процедура протича на няколко етапа, определени в Договорите за ЕС, като всеки от тях завършва с официално решение:

  1. ЕК изпраща официално уведомително писмо с искане за допълнителна информация до съответната държава, която трябва да отговори подробно в рамките на определен срок, обикновено 2 месеца.
  2. Ако ЕК заключи, че държавата не изпълнява задълженията си съгласно правото на ЕС, тя може да изпрати мотивирано становище — официално искане за спазване на правото на ЕС. В него се обяснява защо Комисията счита, че държавата нарушава законодателството на ЕС. В него също така се отправя искане държавата от ЕС да информира Комисията за предприетите мерки в рамките на определен срок, обикновено 2 месеца.
  3. Ако държавата от ЕС не изпълни изискванията, ЕК може да отнесе въпроса до Съда на ЕС. Повечето случаи се решават, преди да бъдат отнесени до Съда.
  4. Ако държава от ЕС не съобщи навреме за мерките, с които се прилагат разпоредбите на дадена директива, Комисията може да поиска от Съда да наложи санкции.
  5. Ако Съдът на Европейския съюз установи, че дадена държава е нарушила правото на ЕС, националните органи трябва да предприемат действия, за да се съобразят с решението на Съда.

Като последна стъпка е посочено връщането на случая в Съда на ЕС. Това ще е възможно, ако страната членка продължава да не спазва правото на ЕС. Тогава ЕК изпраща още едно официално уведомително писмо. Ако страната не даде отговор или пък даде, но той не задоволи, ЕК може да върне случая в Съда и да предложи плащане на еднократно платима сума и/или имуществена санкция.