Брюксел официално отпусна 33 млн. евро за интерконектора между България Гърция
Планира се националните газови системи на двете страни да бъдат свързани до края на 2020 г.
Европейската комисия одобри днес отпускането на 33 милиона евро от бюджета на ЕС за изграждането на връзката между газопроводите на България и Гърция. Средствата ще послужат за строителството на газопровод с дължина 182 километра между Комотини и Стара Загора. Газопроводът е европейски проект от общ интерес за целите на енергийния съюз, отбелязва ЕК.
Още по темата
- Газовият интерконектор с Гърция получи разрешение за строеж
- Интерконекторът между България и Гърция обявен за проект от общ интерес за Европа
- Ципрас: Интерконекторът с България е проект от особено значение
- 10 фирми искат да доставят тръби за интерконектора Гърция–България
- Експерти: Липсата на интерконектор с Гърция е единствената техническа причина да нямаме азерски газ
Газовите системи на двете държави ще бъдат свързани за първи път и това се очаква да доведе до разнообразяване на енергийните източници в региона, с повишаване на енергийната сигурност. По-голямото съревнование на пазара на газ ще доведе до по-ниски цени за потребителите, допълва комисията.
Очаква се интерконекторът Комотини-Стара Загора да влезе в експлоатация през 2020 година. Връзката ще осигури природен газ от Каспийския регион чрез Трансадриатическия газопровод, както и втечнен газ от Гърция. Интерконекторът гарантира сигурността на доставките в Югоизточна Европа, писаха наскоро гръцки специализирани издания.
В Северна Гърция изграждането на отсечката за трансфер на азерски газ е приключила почти 90%, съобщи министърът на енергетиката Йоргос Статакис.
Изпълнители и количества
Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се изпълнява от смесеното инвестиционно дружество (проектна компания) Ай Си Джи Би АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД с дял от 50 процента и Ай Джи Ай Посейдон (IGI Poseidon) с дял от също 50 процента. Ай Джи Ай Посейдон e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката публична газова корпорация ДЕПА (DEPA S.A.) и италианската енергийна група Едисон (Edison SpA).
Газопроводът IGB трябва да свърже гръцката и българската газопреносни системи. Планира се общата дължина на газопровода да е 182 км, диаметърът на тръбата - 32 инча, а проектният капацитет - до 3 млрд. куб метра годишно в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към ползване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд. куб метра годишно, като следва развитието на пазара и по този начин позволявайки обратно подаване (от България към Гърция) с допълнително изграждане на компресорна станция.
Има подписан меморандум за разбирателство между Ай Си Джи Би АД и ТАП (TAP AG) за съвместни действия във връзка с бъдещо свързване на интерконекторния газопровод с Трансадриатическия газопровод (ТАР).
Кога ще започне строителството и кой ще строи (?)
Днес, 2 април, в офиса на "Ай Си Джи Би" АД се проведе публично заседание за отваряне на офертите, подадени в процедурата за възлагане на обществена поръчка с предмет "Проектиране, доставка и строителство на междусистемна газова връзка Гърция-България". Прогнозната стойност на обществената поръчка е 145 000 000 (сто четиридесет и пет милиона) евро без ДДС, а срокът за изпълнение на поръчката е 18 месеца, считано от започване на изпълнението. Това съобщиха от проектната компания.
Над 10 български и чуждестранни компании и обединения проявиха първоначален интерес към обществената поръчка и подадоха документи в първа фаза на процедурата. Търгът се провежда като ограничена процедура, като по правило само петима кандидати могат да продължат напред към втора фаза и подаване на оферти. Допуснатите кандидати са:
- ДЗЗД "АЙ ДЖИ БИ - 2018"
- Обединение "Макс Щрайхер-Терна"
- Обединение Spiecapag Trace IGB 2018
- J&P АВАКС
- Обединение - "CPP-AKTOР"
От допуснатите кандидати в посочения от възложителя краен срок са постъпили оферти от ДЗЗД "АЙ ДЖИ БИ - 2018" и J&P АВАКС.
Предстои разглеждане на техническите предложения за тяхната допустимост, поставяне на техническа оценка според показателите на методиката и отваряне на ценовите предложения. ДЗЗД "АЙ ДЖИ БИ - 2018" и J&P АВАКС са дружества от международен мащаб с доказани качества и високо ниво на работа, което гарантира добра конкурентна среда и избор на икономически най-изгодната оферта за проекта, отбелязват от проектната компания.
J&P АВАКС (J&P-AVAX Group) e една от най-големите строителни компании в Гърция. В Дружеството по Закона за задълженията и договорите Ай Джи Би" са италианската "Бонати" (Bonatti) и българските "Джи Пи груп" и "Главболгарстрой Иитернешънъл". "Бонати" С.П.А има 70-годишен опит като главен изпълнител в строителството на петролна, газова и енергийна инфраструктура.
От ICGB предвиждат изборът на изпълнител да бъде осъществен през месец май, с което да се обезпечи старт на строителните дейности през месец юни.