България е изпълнила 11 от предвидените 25 прегледа по присъединяването към ОИСР
Румен Радев към Матиас Корман: Реформите за присъединяване към ОИСР са толкова значими, колкото и самото членство
Реформите, които предприема България за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), са също толкова значими за страната ни, колкото и самото членство. Това заяви президентът Румен Радев на среща с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман. Двамата разговаряха днес в рамките на Делфийския икономически форум, съобщиха от Президентството.
Румен Радев подчерта, че присъединяването на България към ОИСР е ключова външнополитическа цел за страната ни, за постигането на която последователно работят всички отговорни институции. България вече е изпълнила 11 от предвидените 25 прегледа по присъединяването към ОИСР и работи за успешното приключване на останалите до края на годината.
Генералният секретар Матиас Корман заяви от своя страна, че споделя оценката за добрия напредък на България и отбеляза, че и трите страни-членки на ЕС, кандидатстващи за членство в ОИСР, имат възможност да финализират своите прегледи до края на годината. Той потвърди, че секретариатът на ОИСР ще продължи да подкрепя в рамките на своите възможности държавите, кандидатстващи за членство.
По време на срещата бяха разменени оценки за динамичните процеси в света и бе изразена обща оценка, че тарифната война, която ескалира всеки изминал ден, неизбежно ще има и социални и икономически последствия.
Междувременно Министерският съвет съобщи за предстоящ през този месец преглед и за одобрена позиция по присъединяването на България към Комитета за регулаторна политика към ОИСР. Присъединяването към Комитета е част от процеса на присъединяване на страната ни към Организацията.
Днес президентът Радев предстои да направи изказване пред участниците на Делфийския форум, а по-късно да се срещне и със своя гръцки колега президента Константинос Тасулас. Българският държавен глава ще разговаря и с представители на бизнеса.
Тазгодишното десето издание на Делфийския икономически форум ще започне днес и ще продължи до 12 април. В него ще участват около 800 лектори от 70 различни страни по света, съобщиха организаторите. Сред обсъжданите теми ще бъдат демокрация и институции, отбрана, икономика и финанси, култура, образование, енергетика, демография, инфраструктура, здравеопазване и други. Акценти предстои да бъдат поставени на теми от войните в съседни държави до енергийната несигурност, глобалните икономически промени, европейското единство, бързия технологичен напредък и появата на политически сили, които изменят световния баланс.