Аграрната камара иска забрана на източването на 7 язовира за ток, за да има за поливане
От бранша заплашват с протестни действия, ако тримата ресорни министри не ги приемат на среща по проблемите с напояването
Българската аграрна камара поиска незабавно прекратяване на източването на 7 язовира за производство на електричество, докато не се съберат нужните обеми вода, за да има за поливане на реколтата през тази година. За това настояват стопаните в нарочна декларация до министър-председателя Росен Желязков и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда. Реакцията на бранша идва след оценка на критичната среда за обезпечаването на поливния сезон. Земеделските стопани предупреждават, че ще излязат на протести, ако не се проведе отдавна поисканата среща с трите ресорни министерства.
"Поради очаквания провал на поливен сезон 2025. заради безотговорно и несъобразено със земеделските нужди непрестанно източване на големи количества вода за производство на електроенергия от язовирите Белмекен, Батак, Копринка, Горни Дъбник, Пясъчник, Тополница и Жребчево. БАК настоява незабавно да се спре източването на горепосочените язовири за производство на електроенергия, докато не се съберат в тях. необходимите водни обеми, според заявените от земеделските производители площи по култури, съобразени с тяхната напоителна норма", заявяват от БАК в декларацията до правителството.
В позицията се настоява още да се ускори и съкрати процедурата за помпенаната станция на язовир Пясъчник, като се публикуват в най-кратки срокове заданието за проектиране, предвидените срокове за изпълнение, предвидените производствени капацитети и начини на финансиране.
Да се задължат ангажираните с водните ресурси ведомства и министерства при ползването на вода от язовири да спазват предвидените в "Закона за водите" приоритети, настояват още земеделските производители от БАК, като напомнят, че на първо място е осигуряването на вода за питейно-битови нужди, след това за напояване в земеделието, а едва накрая идва като приоритет енергетиката и промишлеността.
"Като граждани на една правова държава, сме силно обезпокоени от липсата на вода за битови нужди и водните режими, на които бяхме свидетели и потърпевши през 2024 г. и ни предстоят през 2025 г., заради неоптималното управление на водните ресурси, което създаде критичен недостиг и за битови и за земеделски нужди", заявяват от аграрната камара.
Сред другите им искания са опростяване и съкращаване на процедурите по узаконяване на сондажи, сондажни кладенци, въвеждане на уведомителен режим при издаване на разрешителни за водовземане от повърхностни водоизточници и използване на свободно течащите води в реките за напълване на микроязовирите по райони. За целта предлагат създаването на работна група, включваща представители на МЗХ, МОСВ, МЕ и представители на БАК. с цел запознаване с проблемите и нуждите и координиране на действията по решаване на проблемите в най-кратък срок. В средносрочен план БАК настоява промени в закона за водите, анализ на състоянието на напоителната инфраструктура в страната, национална стратегия за развитие на поливното земеделие у нас и подобрение на управлението на водните ресурси.
Липсата на адекватни поливни ресурси застрашава не само добивите, но и работните места в селските райони и устойчивостта на хранителната верига в България. "БАК заявява, че ако не се проведе в спешен порядък отдавна поисканата четиристранна среща между МЗХ. МОСВ. МЕ и БАК, ще се пристъпи към организиране на ефективни протестни действия за защита на родното производство и за осигуряване на вода за напояване на всички заинтересовани водоползвагели. Декларираме твърдата си готовност да защитаваме справедливите си искания с всички законови средства, обединени с всички з асоциации", гласи предупреждението към властта.