Европейската комисия продължи да поддържа и днес натиска над Италия и Гърция, настоявайки те да приложат обещаните мерки за реформи и за намаляване на бюджетния дефицит, въпреки че в двете страни вече бяха определени нови премиери, предаде Франс прес.
 "Съвсем ясно е, че оценката ни за италианската икономика не се променя, защото има ново правителство" начело с бившия европейски комисар Марио Монти, определен да оглави кабинета след оставката на Силвио Берлускони, заяви говорителят на ЕК Амадеу Алтафаж, цитиран от БТА.
"Слабостите по отношение на спирачките за растежа, необходимите според нас структурни реформи, тези анализи си остават същите", допълни говорителят по икономическите въпроси на ЕК. Той припомни последните икономически прогнози на комисията за Италия, преразгледани към чувствително понижение. Брюксел очаква догодина стагнация в страната с растеж, ограничен до 0,1 на сто.
Комисията беше изпратила на досегашното правителство на Силвио Берлускони въпросник с искане да получи изяснения по обещанията за реформи, по-специално в пенсионната сфера, настоявайки за нови бюджетни мерки, за да могат да бъдат изпълнени поставените цели през 2012 и 2013 година. В документа комисията беше посочила, че сегашната бюджетна стратегия не гарантира постигането на целите при съществуващия контекст.
Брюксел е получил в събота отговор от досегашния министър на финансите Джулио Тремонти и в момента го разглежда, посочи говорителят.
В случая с Гърция и новия премиер Лукас Пападимос, определен да оглави правителство на националното единство, комисията днес наблегна върху изискването да получи писмена гаранция от социалистите и консервативната опозиция. Брюксел иска те да се ангажират да спазят обещанията за мерки за икономии и да приложат спасителния план за страната, одобрен на 27 октомври. Говорителят изтъкна, че до този момент не е пристигало писмо, подписано от двете партии. "Продължаваме да очакваме ясното и недвусмислено изражение в писмен вид на ангажимента на основните гръцки политически ръководители" за решенията, взети на срещата на върха на еврозоната на 26 и 27 октомври, посочи Алтафаж, признавайки все пак, че няма краен срок.
Според него обаче това трябва да стане възможно най-бързо и недвусмислено, за да се възвърне доверието в Гърция, доста пострадало през последните седмици.
Но Андонис Самарас, лидер на гръцката дясна "Нова демокрация", заяви, че неговата партия няма да гласува за каквито и да е нови мерки за икономии. Няма да гласуваме за никакви нови мерки, казал Самарас на среща на депутати от партията му. Той допълнил, че няма да подпише никакво писмо, с което да обещае ангажимент към мерките за икономии, както настоява еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен. Според Самарас устно обещание би трябвало да бъде достатъчно, цитира го БНР.