От началото на следващата година се очаква банките да извадят на пазара много от притежаваните от тях имоти, взети от техни длъжници. Това прогнозира вчера Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк, по време на конференцията BalREC.
Според банкерката това са главно жилища и трезорите вече не могат да ги задържат в очакване на по-добри цени на пазара и от 2012 г. ще ги пуснат на търг. В средата на 2011 г. бе дадена отсрочка от 6 месеца за реализацията на тези обезпечения, която изтича в края на декември.
Проучване на банката сочи, че България е с едно от най-ниските съотношения между ипотечни кредити и БВП в Европа - 12,5%. В Унгария то е 16%, в Полша - 20,4%, в Чехия - 21,4%, а за еврозоната - 41,2%. Средните показатели за страните от Централна и Източна Европа са около 2-3 пъти по-високи от тези у нас, съобщава в. "Монитор".
Ипотеки за 600 евро на глава от населението се падат у нас, което също е много по-ниско, отколкото в други страни, сочи още банковата статистика. В Унгария този показател е 1582 евро, а за еврозоната - 11 419 евро.
Общият портфейл ипотечни кредити в банковата система на България от края на 2008 г. до август 2011 г. е нараснал само с 1,11 млрд. лв. или с 13,5%.
Според експерти от имотния сектор два са основните фактори, които обуславят продължаващата и в момента стагнация на жилищния пазар. На първо място това е икономическата несигурност в страната, която продължава да възпира населението от потребление и инвестиции. Вторият фактор  са влошаващите се външни перспективи, които особено се засилиха през тази есен заради ситуацията в Гърция.