Нито срещата на финансовите министри във вторник, нито срещата на еврогрупата предишния ден можаха да спрат "кръвоизлива" на финансовите пазари, въпреки че паническите пристъпи изглежда отминават, отбелязва АФП, цитирана от БТА.
При посещението си в Мадрид президентът на ЕС Херман ван Ромпой заяви вчера, че обмисля да свика в петък извънредна среща на високо равнище.
"Към днешна дата няма конкретен проект" за такава среща на държавните и правителствени ръководители", каза обаче говорителка на германското правителство.
Тя бе опровергана в ранния следобяд. "Това е сред нещата, които обсъжда председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу с президента на ЕС Херман ван Ромпой", посочи пред журналисти говорителката на ЕК Пия Аренкилде Хансен. Накрая Ван Ромпой ще реши дали да има среща или не, изтъкна говорителката.
Кризата получи нов тласък тази седмица заради спекулации за това, че тя може да обхване и Италия, ако страната, чийто дълг е 119% от БВП, не затегне бюджета си. Днес италианският министър на финансите Джулио Тремонти заяви, че планът за строги икономии на стойност 40 милиарда евро, ще бъде приет до петък. 
Същевременно излизат - засега неофициално, нови подробности по обсъжданото преструктуриране на гръцкия дълг чрез обратно изкупуване. Планът предвиждал гръцката държава да изкупи обратно облигации на 50 на сто от номиналната им стойност, съобщи "Файненшъл таймс".
Необходимите средства щели да бъдат предоставени на Гърция от Европейския фонд за финансова стабилност. Голяма част от страните на еврозоната са склонни да приемат, че една такава мярка за гръцките облигации ще бъде оценена като "селективен дефолт", според вестника.
 Но кризата не засяга само Гърция. Лихвите по 10-годишните държавни облигации на Ирландия превишиха 13 процента, достигайки исторически максимум от създаването на еврозоната.
Това стана, след като рейтинговата агенция Мудис (Moody's) понижи оценката за суверенния дълг на Ирландия до "junk" (с висока степен на риск), предаде Франс прес. Днес по обед лихвите по 10-годишните държавни облигации на Ирландия нараснаха до 13,339 на сто спрямо 13,074 на сто вчера при закриването на пазарите.
Португалските лихви също продължиха да се повишават - до 12,252 на сто спрямо 11,984 на сто вчера.
За сметка на това гръцките лихви слабо се понижиха - до 16,257 на сто спрямо 16,304 на сто. Същата тенденция се наблюдаваше днес сутринта и при испанските (5,744 на сто спрямо 5,832 на сто).
Цената на златото скочи до исторически максимум близо до прага от 1580 долара за тройунция заради растящите опасения. Еврото обаче поскъпна след вчерашния рекорден спад.
Последна актуализация в 15 часа