Румъния е процес на предоговаряне на конвенцията, подписана с Руската федерация през 1996 г., за доставките на природен газ и транзита към трети страни, съобщава днес румънският информационен сайт Хотнюз, като цитира информация, изпратена от министерството на икономиката по искане на сайта.
Основна промяна в конвенцията ще бъде въвеждането на правото за препродажба на други страни на природния газ, доставен от Русия за румънските потребители. Наред с това ще бъдат предоговорени и количествата, които Газпром изнася в Румъния, като може да се достигне до обем от 10 милиарда кубични метра до 2020 г.
Според данни от Газпром, миналата година Румъния е получила 2,6 млрд. куб.м. природен газ, тоест с новото споразумение Румъния може да започне внася от Русия близо четири пъти повече природен газ, а увеличаването на количествата може да се използва като отправна точка за договаряне на по-изгодни цени, посочва Хотнюз.
Предоговарянето на конвенцията представлява една от трите необходими стъпки за изготвянето на национална стратегия за природния газ, като съставна част на националната енергийна стратегия до 2035 г., посочва сайтът, като се позовава на информацията, изпратена от министерството на икономиката. Румъния възнамерява да включи в законодателството си третия законодателен пакет за енергийния пазар, да работи активно по стратегията за свързване на националната система за пренос на природен газ със системите на съседните държави и да предоговори конвенцията с Русия, което е вече в ход с подкрепата на Европейската комисия.
Корнелиу Кондря от министерството на икономиката заяви пред Хотнюз, че предоговарянето на конвенцията с Русия е необходимо с оглед на хармонизирането с европейското законодателство. В действащата в момента конвенция липсва правото за препродажба, като доставяните в Румъния количества не могат да бъдат продавани на трети страни без съгласието на Газпром, обясни Кондря.
С премахването на това предвиждане Румъния ще има правото да препродава количествата природен газ, които получава от Русия, но за целта трябва да бъдат решени някои технически проблеми - газопроводът Арад-Сегед да бъде подготвен по трасето за износ, да се завърши газопровода Гюргево-Русе и да се осъществи свързването със Сърбия, посочва Хотнюз.
Свързването с България ще стане до края на 2012 г., като в момента текат процедурите за избор на строител от румънска страна. Сайтът отбелязва, че конвенцията с Русия от 1996 г. предвижда редица цели, като някои от тях са останали неизпълнени.